شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

برگزاری همایش جهانی مولانا در بلخ 1 سنبله|شهریور 1395

 

همایش جهانی مولانا امروز (دوشنبه) با حضور پژوهش‌گران و استادان دانشگاه‌های کشورهای بیرونی و مقام‌های بلندپایۀ دولتی زیر عنوان «همایش بین‌المللی خداوندگار بلخ» برای دو روز در شهر مزار شریف برگزار شد. 

مسؤولان برگزارکنندۀ این همایش، هدف از برگزاری این برنامه را شناساندن اندیشه‌های همدیگرپذیری و انسان‌دوستی مولانا به جهانیان عنوان می‌کنند. قرار است که پژوهش‌گران کشورهای مختلف نیز نتایج پژوهش‌‌های‌شان در مورد مولانا را در این برنامه ارایه کنند.

مژگان مصطفوی، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید، برای جلوگیری از ثبت مثنوی‌معنوی مولانا به عنوان میراث فرهنگی مشترک ترکیه و ایران آنان نسخۀ این اثر مولانا را که در آرشیف ملی کشور موجود بود و قدمت‌اش به قرن 6 هجری برمی‌گردد، به یونسکو تسلیم کرده اند.

ذبیح الله فطرت، معاون همایش جهانی مولانا در بلخ می‌گوید، یکی از اهداف مهم دیگر این همایش تثبیت موضوع بلخی بودن مولانا است و این موضوع باید به جهانیان ثابت شود.

در این همایش همچنان موضوع بلخی بودن مولانا و این‌که به دلایل سیاسی بلخ را ترک کرده، در یک تیاتر چهارپرده‌یی به نمایش گذاشته شد.

گفتنی‌ست که مولانا جلال الدین محمد بلخی در اوایل قرن هفتم هجری در بلخ زاده شد و پس از مهاجرت خانواده‌اش به قونیه، یکی از شهرهای ترکیۀ امروزی، بیشتر عمرش را در آن‌جا سپری کرد.