شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

آندره وایدا، کارگردان پرآوازۀ لهستانی درگذشت 20 ميزان|مهر 1395

 

آندره وایدا، کارگردان مطرح و خالق «سرزمین موعود» به سن ۹۰ ساله‌گی درگذشت. گفته می‌شود که این کارکردان در ساخت بسیاری از فیلم‌هایش از جمله کانال، مرد مرمری، مرد آهنین و کاتین از تاریخ پرفرازونشیب لهستان الهام گرفته بود.

وایدا در دهۀ ۱۹۵۰ به خاطر سه‌گانه‌یی که دربارۀ جنگ جهانی دوم و چشم‌انداز پس از آن ساخت - «یک نسل»، «کانال» و «خاکستر و الماس» - شهرتی جهانی پیدا کرد.

این کارگردان در سال ۲۰۰۰ جایزۀ افتخاری اسکار را به پاس خدماتش به عالم سینما گرفت. فیلم‌های او چهار بار نامزد بهترین فیلم خارجی اسکار شده بودند.

وایدا یک بار نخل طلایی کن را در سال ۱۹۸۱ میلادی به دست آورد. آکادمی اسکار از او به عنوان مردی یاد کرد که فیلم‌هایش به مخاطبانش در سراسر جهان نگاهی هنری از تاریخ، دموکراسی و آزادی ارایه می‌کنند؛ مردی که برای میلیون‌ها نفر در اروپا در دوران پس از جنگ، به نماد شجاعت و امید تبدیل شده بود.

جشنواره فیلم برلین نیز به او به طور افتخاری، خرس طلایی جشنواره را در سال ۲۰۰۶ میلادی برای یک عمر دستاورد هنری‌اش تقدیم کرد. آندره وایدا جایزۀ منتقدان را در بیست‌ودومین مراسم جوایز فیلم اروپا برای فیلم «تاتارک» نیز به دست آورد.

وایدا بیش از ۴۰ فیلم را در دوران ۶۰ سالۀ فعالیت هنری‌اش کارگردانی کرد و هر چند از لحاظ جسمی ضعیف شده بود، اما تا پایان عمر خود دست از کار نکشید.

این کارگردان پرآوازۀ لهستانی در سال ۱۹۲۶ در شهر سووالکی در شمال‌شرقی لهستان متولد شد. او در جنگ جهانی دوم به نیروی مقاومت پیوست و بعداً آموزش نقاشی دید و سپس وارد مدرسۀ فیلم لودز شد.