سه‌شنبه 29 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 مارچ 2018

85 فیلم برای اسکار غیرانگلیسی‌زبان؛ نمایندۀ افغانستان حذف شد 22 ميزان|مهر 1395

 

85 فیلم برای دریافت جایزۀ اسکار خارجی‌زبان پذیرفته شدند و نماینده‌گان سه کشور به شمول افغانستان از اشتراک در این رقابت باز ماندند.

«زلزله» از ارمنستان و «وقتی چشم‌هایم را باز می‌کنم» از تونس نیز برای اشتراک در این رقابت معرفی شده بودند، اما هنوز علت حذف این فیلم‌ها از فهرست جوایز اسکار معلوم نیست. صرفاً گفته شده که این فیلم‌ها از سوی آکادمی واجد شرایط تشخیص نشدند.

«رفتن» با کارگردانی نوید محمودی به عنوان نمایندۀ افغانستان در بخش خارجی‌زبان اسکار معرفی شده بود. برادران محمودی در 77مین دورۀ مراسم اسکار با فیلم «چند متر مکعب عشق» حضور داشتند، اما امسال شانس اشتراک در این رقابت‌ را از دست دادند.

این فیلم محصول مشترک ایران و افغانستان بوده و در سال ٩٤و ٩٥ تولید شده است.

از میان فهرست اعلام شده به عنوان پذیرفته شده‌گان اسکار، در دو مرحلۀ بعدی، اسامی پنج نامزد نهایی انتخاب و معرفی خواهند شد.

ابتدا باید اعضای چند صد نفری اسکار همۀ این فیلم‌ها را تماشا کنند و در حالی که به چند گروه تقسیم می‌شوند، پس از ۲ ماه در نیمۀ دسامبر از ۶ تا ۱۰ امتیاز به آن‌ها بدهند. ۶ فیلمی که بالاترین رأی را آورده باشند به مرحله بعدی می‌روند. سه فیلم نیز از سوی ۲۰ عضو کمیتۀ ویژه به این مجموعه افزوده می‌شوند و فهرست نهایی در ماه جنوری اعلام خواهد شد.