شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

باب دیلن، نوبل ادبیات 2016 را گرفت 22 ميزان|مهر 1395

 

آکادمی نوبل جایزۀ ادبی امسال را به باب دیلن، ترانه‌سرا، خواننده، آهنگ‌ساز، شاعر و نویسندۀ آمریکایی اهدا کرد. «از هر ملوانی که خواستی، بپرس» عنوان مجموعه ترانه‌های باب دیلن است.

این شاعر و خوانندۀ ۷۵ ساله، برای بیان شاعرانۀ خود شایسته این جایزه شناخته شده است. دیلن اولین ترانه‌سرایی است که برنده جایزه نوبل ادبیات می‌شود.

این ترانه‌سرا پیش از این و در سال ۱۳۸۷ جایزۀ افتخاری پولیتزر را هم از آن خود کرده بود.

«رابرت آلن زیمرمان» معروف به باب دیلن در ۲۴ ماه می ۱۹۴۱ میلادی در مینه‌سوتای آمریکا متولد شد. او در نوجوانی زادگاه خود را ترک کرد و برای این ‌که با گذشته‌اش ارتباطی نداشته‌ باشد، نام خود را تغییر داد. گفته می‌شود که او نام هنری خود را از نام «دیلن توماس» شاعر ولزی گرفته‌ است.

او که در سبک موسیقی بومی آمریکا فعالیت می‌کرد، در دهۀ‌ ۱۹۶۰ میلادی به سبک راک رو آورد و اشعار عاشقانه‌ «راک اند رول» روز را با اشعار ادبی و روشن‌فکرانۀ کلاسیک درهم آمیخت. دیلن در پدیدارشدن سبکی در موسیقی به نام «راک بومی» در اواسط دهۀ‌ ۶۰ بسیار تأثیرگذار بود و به نام شکسپیر هم‌نسلانش شهرت یافت.

این ترانه‌سرای آمریکایی در پنج دهۀ اخیر در موسیقی آمریکا به‌ عنوان یک پدیده مطرح بوده‌ است. او از دید بسیاری، تأثیرگذارترین چهره در تاریخ موسیقی آمریکاست.