شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

گشایش چهارمین دور جشنواره بین المللی فیلم زنان-هرات در کابل 30 ميزان|مهر 1395

 

چهارمین دور جشنوارۀ جهانی فیلم زنان هرات (چهارشنبه‌ شب) با حضور چهره‌های سرشناسِ سینمای افغانستان، ایران، هند، امریکا و فنلند در (قصرملکۀ باغ‌بابر) درکابل گشایش یافت.

در این جشنواره از میان 200 فیلمی که از سراسر جهان فرستاده شده است 76 فیلم در ردۀ فیلم‌های بلند داستانی، مستند، کوتاه و انمیشن به نمایش گذاشته می‌شوند و در مرحلۀ نهایی 12 تندیس برای هنرمندان برتر و یک تندیس هم زیرنام ( تندیس ویژۀ افغانستان) به بهترین فیلم افغانی اهدا می‌گردد.

در نخستین روز گشایش این جشنواره، عبدالواحدضیاء مبلغ، نویسنده و رییس بنیاد (هاینریش‌بل) در افغانستان، به خاطر فعالیت‌های چشم‌گیرشان در زمینه برابری جنسیتی و خدمت به جامعۀ افغانستان و بانو عاقله رضایی، بازیگر و کارگردان سینمای افغانستان نیز تقدیر شدند.

بانو رخشان بنی‌اعتماد، یکی از چهره‌های سرشناس سینمای ایران نیز به پاس یک عمر فعالیت در بخش سینما و به تصویر کشاندن بحث‌های زنان و حقوق بشر، تندیس ویژۀ را دریافت کرد. او در کنار جایزه‌های معتبر جهانی در کارنامه‌اش 24 فیلم مستند و 11 فیلم داستانی را دارد که در این جشنواره نیز 2 فیلم داستانی و مستند‌اش بنام‌های (روسری آبی) و ( آی آدم‌ها) به نمایش گذاشته می‌شوند.

روح‌الامین امینی، دبیر این جشنواره می‌گوید:« زنان و مردانی‌که دست در دست هم داده‌اند و از کرامت انسان سخن می‌گویند خود فضیلتی‌ست، چرا که در روزگار ما هیولای جنگ و اژدهای نفرت خلق زمینِ‏ما را تنگ کرده اند.» او می‌گوید، جشنواره به خاطر قدردانی از فعالیت‌های سینمایی یاران و همراهانی‌ست که می‌دانند جهان با رنگ‌ها، نژادها، ملیت ها و زبان های متنوع‌اش زیباست.

این جشنواره برای 4 روز در ( قصرملکۀ باغ‌بابر) برگزار می‌گردد و فیلم‌های که در این جشنواره انتخاب می‌شوند در کنار نمایش در باغ‌بابر در شماری از سینماهای شهرکابل نیز به نمایش گذاشته می‌شوند.