آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

احتمال کودتای نظامی در پاکستان؛ تنش‌های سیاسی بالا گرفته است 10 عقرب|آبان 1395

 

همزمان با تشدید تنش‌ها میان حکومت و رهبران احزاب سیاسی در پاکستان، رسانه‌ها و ناظران اوضاع این کشور از احتمال کودتای نظامی و استعفای نخست‌وزیر این کشور سخن می‌زنند.

عمران خان، رییس حزب تحریک انصاف اعلام کرده است که چهارشنبۀ این هفته، به شمول اسلام‌آباد در شهرهای بزرگ پاکستان علیه نواز شریف، نخست‌وزیر این کشور راهپیمایی‌های گسترده‌یی به پا خواهد شد.

در کنار حزب تحریک انصاف، حزب مردم به رهبری بلاول بوتو، پسر بی‌نظیر بوتو نیز با انتقاد شدید از اقدامات اخیر حکومت نواز شریف، علیه او موضع گرفته است.

گفته می‌شود که طاهر القادری، رهبر حزب مهناج‌القرآن نیز به زودی وارد پاکستان شده و علیه حکومت نواز شریف با احزاب مخالف همدست شود. 

رحیم‌الله یوسفزی، خبرنگار و نویسندۀ پاکستانی به سلام‌وطندار می‌گوید، از یک‌شنبۀ هفتۀ گذشته بدین‌سو وضعیت امنیتی و سیاسی در پاکستان متشنج شده و با ورود پرویز ختک، وزیر اعلای خیبرپختونخواه و هزاران تن از هوادارانش به پایتخت، شرایط بیش از پیش ناپایدار گشته است.

آقای یوسفزی می‌گوید که پولیس پاکستان با گذاشتن موانع کانتینری در خیابان‌ها راه را بر روی حامیان عمران خان بسته و جلو ورود آنان به شهر اسلام‌آباد را گرفته است.

بنابر گفته‌های او، وزیر اعلای خیبرپختونخواه هشدار داده است که اگر مسیر حرکت هواداران عمران خان باز نشود و حکومت موانع را از مسیر آنان دور نسازد، به زور وارد شهر خواهند شد.

آقای یوسفزی می‌گوید، اگر گفت‌وگوهای سیاسی میان حکومت و رهبران مخالف کارایی نداشته باشد، ارتش کنترل اوضاع را به دست خواهد گرفت.

از سوی دیگر، گزارش‌های تازه از کویته حاکی از آن است که پولیس صدها تن از اعضای حزب تحریک انصاف را دستگیر کرده است.

عبدالرزاق برق، خبرنگار سلام‌وطندار در کویته می‌گوید، پولیس به طرفداران عمران خان اجازۀ سفر به اسلام‌آباد را نمی‌دهد.

رییس حزب تحریک انصاف از دادگاه عالی پاکستان خواسته است تا هوادارانش را از زندان آزاد سازد؛ اما یکی از قاضیان دادگاه عالی گفته است، هواداران این حزب باید در مکان‌های معین و در حاشیۀ پایتخت راهپیمایی کنند، وگرنه با آنان برخورد خواهد شد.

آقای برق به نقل از یک منبع معتبر می‌گوید که اوضاع سیاسی پاکستان رو به وخامت گذاشته و ممکن است ارتش برای به دست‌گرفتن قدرت وارد عمل شود.