آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

آغاز شمارش معکوس تا انتخابات آمریکا؛ کلینتون یا ترامپ؟ 17 عقرب|آبان 1395

 

شمارش معکوس برای انتخابات آمریکا آغاز شده است و تمام جهان منتظر نتیجۀ این رقابت اند. اما هنوز گزارش‌های ضدونقیضی از رسوایی‌های کلینتون و تک‌روی‌های ترامپ به گوش می‌رسد. ترامپ هنوز ادعا دارد که قرار است در انتخابات به نفع هیلاری تقلب شود، در حالی که هر لحظه بر اتهام‌ها علیه هیلاری افزوده می‌شود.

پس از افشای گرفتن هدیۀ یک میلیون دالری از قطر توسط بنیاد کلینتون ، در تازه‌ترین مورد وب‌سایت ویکی‌لیکس افشا کرده است که هزینۀ ازدواج چلسی، دختر هیلاری کلینتون از بودجۀ بنیادش پرداخت شده است.

ویکی‌لیکس، بخش جدیدی از ایمیل‌های «جان پودستا» رئیس ستاد انتخاباتی‌ هیلاری کلینتون، کاندیدای دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، را منتشر کرد.

بر بنیاد ایمیل‌های افشاشده، از منابع مالی بنیاد کلینتون برای عروسی و دیگر هزینه‌های زنده‌گی شخصی چلسی استفاده شده‌ در حالی که بنیاد کلینتون هدفش را ارتقای خدمات سلامتی و اجتماعی به مردم سراسر جهان در مقابل چالش‌های جهانی اعلام کرده‌ است.

چلسی کلینتون، ۳۶ ساله در سال ۲۰۱۰ با یک بانکدار و سرمایه‌دار یهودی به نام «مارک مزوینسکی» ازدواج کرد.

بنیاد کلینتون که ۱۹ سال پیش از سوی بیل کلینتون، رییس‌ جمهور پیشین آمریکا و همسر هیلاری تأسیس شد، بارها به دریافت پول در قبال استفاده از نفوذ سیاسی‌ متهم شده‌ است.

با این حال در سمت دیگر، ترامپ هم حال خوشی ندارد. دونالد ترامپ می‌گوید که در انتخابات ایالات متحده به نفع رقیبش تقلب می‌شود. ترامپ این ادعا را پس از آن مطرح کرده که پولیس فدرال گفته است، درجریان دور جدید تحقیقات پروندۀ ایمیل‌های هیلاری کلینتون، به مورد مجرمانه‌یی برخورد نکرده است.

ترامپ در جریان گردهمایی در میشیگان می‌گوید که اف.بی.آی نمی‌تواند ۶۵۰ هزار ایمیل را در هشت روز بررسی کند.

اف.بی.آی در حالی نتیجه بررسی ایمیل‌های جدید خانم کلینتون را اعلام کرده که قرار است روز سه‌شنبه (۱۸ عقرب/آبان) انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار شود.

با نامزدان ریاست جمهوری ایالات متحده آشنا شوید

هیلاری کلینتون، ۲۶ اکتبر سال ۱۹۴۷ در ایالت ایلینوی آمریکا به دنیا آمد.

او فرزند نخست «دوروتی» و «هیو رودهام» بود. هیلاری و برادرانش «تونی» و «هیو» در «بریج پارک» در حومۀ شهر شیکاگو در ایالت ایلینوی بزرگ شدند.

او پس از پایان تحصیلات در کالج «ولزلی» در رشتۀ علوم سیاسی در سال ۱۹۶۹ وارد مدرسۀ حقوق دانشگاه «ییل» شد و در این جا بود که نخستین بار با «بیل کلینتون» آشنا شد. او در سال ۱۹۷۳ دکترای حقوق را از همین دانشگاه گرفت.

پس از مدتی در «آرکانزاس» در کنار بیل مشغول به کار شد.

بیل کلینتون و هیلاری در سال ۱۹۷۵ با هم ازدواج کردند. هیلاری در سال ۱۹۷۶ عضو هیأت علمی دانشکدۀ حقوق دانشگاه آرکانزاس و همچنان عضو موسسه حقوقی «Rose law» شد.

هیلاری همسر بیل کلینتون رییس جمهور پیشین آمریکا از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۱ بانوی نخست ایالات متحده بود.

او از ۳ جنوری ۲۰۰۱ سناتور ایالت نیویورک بود و پس از یک مبارزۀ انتخاباتی درون‌حزبی که ۱۸ ماه به طول انجامید، ۷ جون سال ۲۰۰۸ اعلام کرد که به تلاش‌های خود برای احراز سمت اولین رییس جمهور زن آمریکا پایان داده است. با این حال، در اول دسامبر سال ۲۰۰۸ باراک اوباما رسماً هیلاری کلینتون را به عنوان وزیرخارجۀ دولت خود معرفی کرد.

سرانجام هیلاری کلینتون اول فبروری ۲۰۱۳ به طور رسمی از سمت خود به عنوان وزیر خارجۀ آمریکا کناره‌گیری کرد و جان کری در کابینۀ جدید باراک اوباما جایگزین کلینتون شد.

دونالد جان ترامپ در ۱۴ جون ۱۹۴۶ به دنیا آمد.

ترامپ رییس هیأت مدیره و رییس سازمان ترامپ است. میزبانیِ برنامه‌هایی چون ریلتی شوی کارآموز ان.بی.سی بر معروفیت او افزوده است. ترامپ فرزند فِرد ترامپ، ساختمان‌ساز ثروتمندی‌ست که شرکت او را از ۱۹۷۱ تاکنون در اختیار دارد. او دانش آموختهٔ مدرسۀ وارتون دانشگاه پنسیلوانیا است. ترامپ از چهره‌های مهم صنعت املاک آمریکا و یک ابرستارهٔ رسانه‌‌یی‌ست.

او دو سال در دانشگاه فوردهام در برانکس تحصیل کرد و سپس به مدرسۀ وارتون دانشگاه پنسیلوانیا منتقل شد زیرا وارتون دارای یکی از تنها دانشکده‌های مطالعات املاک در دانشگاه‌های آمریکا بود. او در سال ۱۹۶۸ با مدرک کارشناسی در اقتصاد از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد.

ترامپ نامزد ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه و یگانه رقیب هیلاری کلینتون است.