آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا شد 19 عقرب|آبان 1395

 

دونالد ترامپ با به دست‌آوردن 276 رأی الکترال از رقیبش هیلاری کلینتون با 217 رأی الکترال پیشی گرفت و به کاخ سفید راه یافت.

45مین انتخابات آمریکا امروز (8 نوامبر) به وقت آمریکا برگزار شد. انتخابات 2016 ایالات متحده به دلیل جنجال‌های انتخاباتی از رسوایی‌های هیلاری کلینتون گرفته تا تندروی‌های دونالد ترامپ، یکی از بحث‌برانگیزترین انتخابات‌های تاریخ ایالات متحده بوده است.

روستای دیکسویل نوچ در شمال‌شرقی آمریکا، که از 56 سال به این‌سو انتخابات این کشور از این روستا آغاز می‌شد، این بار هم نقطۀ آغاز بود؛ نتیجۀ آرای این روستا با 4 و 2 رأی به نفع هیلاری کلینتون ثبت شد.

در ادامه حوزه‌های رأی‌گیری نخست در ایندیانا و کنتاکی بسته شدند و سپس نوبت به حوزه‌های فلوریدا و ویرجینیا رسید. فلوریدا با ۲۹ رأی از مهم‌ترین ایالت‌ها در این انتخابات است. آلاسکا هم آخرین حوزۀ انتخابات 2016 آمریکاست.

ترامپ که به یکی از چهره‌های تندرو انتخابات آمریکا زبان‌زد است تا دقیقۀ نود ادعا کرد که به نفع هیلاری تقلب می‌شود. کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ نامزد جمهوری‌خواهان برای ریاست‌ جمهوری از تخلف در حوزۀ رأی‌گیری نوادا شکایت کرد، اما این شکایت به جایی نرسید. کارزار ترامپ گفت که تمدید ساعت‌های رأی‌گیری برای افزایش تعداد رأی لاتین‌تبارها در این حوزه بوده ‌است.

کلینتون در ایالت‌های ورمونت، ماساچوست، نیوجرسی، مری‌لند، ایلینوی، نیویورک، نیوجرسی، دلاور، حوزۀ کلمبیا، رود آیلند و کالیفرنیا پیروز توانست از ترامپ پیشی بگیرد و ترامپ نیز در ایالت‌های اکلاهاما، کارولینای جنوبی، کنتاکی، ایندیانا، تنسی، میسیسیپی، آلاباما، کانزاس، داکوتای شمالی، داکوتای جنوبی، وایومینگ، آرکانزاس، تگزاس، اوهایو، فلوریدا، کارولینای شمالی و ویرجینیای غربی از کلینتون پیشی گرفته است.

از مجموع جمعیت ایالات متحده 226میلیون/65 درصد واجد شرایط رأی‌دهی اند و از این رقم 42 میلیون رأی داده اند.

از سوی دیگر افزایش شانس پیروزی دونالد ترامپ سبب شده تا بازارهای بورس آسیا افت کنند. شاخص همه بازارهای عمدۀ منطقه کاهش یافته و اکثراً پول صرف خریداری طلا و ارزهای با ثبات شده است. درحالی که معامله‌گران سهام انتظار پیروزی هیلاری کلینتون را داشتند، اما ظهور غیرقابل‌ پیش‌بینی ترامپ همه چیز را به هم زد.

از سمت چپ، اریک، همسرش لارا یوناساکا، دونالد، بارون، ملانیا، ونسا هیدن، دونالد جونیور، جارد کوشنر و تیفانی ترامپ

دونالد جان ترامپ در ۱۴ جون ۱۹۴۶ به دنیا آمد.

ترامپ رییس هیأت مدیره و رییس سازمان ترامپ است. میزبانیِ برنامه‌هایی چون ریلتی شوی کارآموز ان.بی.سی بر معروفیت او افزوده است. ترامپ فرزند فِرد ترامپ، ساختمان‌ساز ثروتمندی‌ست که شرکت او را از ۱۹۷۱ تاکنون در اختیار دارد. او دانش آموحتۀ مدرسۀ وارتون دانشگاه پنسیلوانیا است. ترامپ از چهره‌های مهم صنعت املاک آمریکا و یک ابرستارهٔ رسانه‌‌یی‌ست.

او دو سال در دانشگاه فوردهام در برانکس تحصیل کرد و سپس به مدرسۀ وارتون دانشگاه پنسیلوانیا منتقل شد زیرا وارتون دارای یکی از تنها دانشکده‌های مطالعات املاک در دانشگاه‌های آمریکا بود. او در سال ۱۹۶۸ با مدرک کارشناسی در اقتصاد از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد.

ترامپ نامزد ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه و یگانه رقیب هیلاری کلینتون بود.