سه‌شنبه 29 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 مارچ 2018

افزایش 80 درصدی کشت زعفران در کشور 19 عقرب|آبان 1395

 

زعفران که به بیشتر به طلای سرخ شهرت دارد، کشت آن درسال‌های پسین رشد چشم‌گیری در شماری از ولایت‌های کشور به ویژه هرات داشته است.

مقامهای وزارت زراعت امروز (چهارشنبه) در دومین جشنواره ملی زعفران از افزایش 80 درصدی میزان کشت و برداشت حاصل زعفران در کشور خبر داده می‌گویند که وزارت زراعت برنامههای بنیادی را در سال پیش‌رو به هدف بازاریابی بهتر، افزایش کشت و صادرات زعفران به بیرون از کشور رویدست دارد.

عبدالقدیرجواد، معین وزارت زراعت در این جشنوارۀ ملی می‌گوید، کشت زعفران در مقایسه به دوسال پیش 80 درصد در کشور افزایش یافته است. او می‌گوید که در حال حاضر بیش از 2 هزار هکتار زمین در کشور زیر کشت زعفران قرار دارد در حالی که دو سال پیش در سراسر کشور 1200 هکتاز زمین زعفران کشت می‌شد.

به گفتۀ معین وزارت زراعت، آنان طرح برنامۀ 5 سالۀ ملی را به هدف رشد زعفران در کشور روی‌دست دارند که با عملی شدن این طرح کشت زعفران از 2 هزار هکتار به 4 هزار و تولید آن از 5 تُن به 16 تُن افزایش خواهد یافت.

معین وزارت زراعت می‌افزاید که سال پیش حدود 4 تا 5 ونیم تُن زعفران از زمین‌های کشت شده کشور حاصل برداشتند که از این میان 2 تُن آن به بیرون کشور صادر شده است.

مسؤولان وزارت زراعت می‌گویند که 90 درصد زعفران کل کشور در ولایت هرات تولید می‌شود.

محمدآصف رحیمی، والی هرات می‌گوید که قرار است وزارت زراعت لابراتوار ملی کنترول کیفیت زعفران را در هرات ایجاد کند.

بشیراحمد احمدی معاون ریاست زراعت هرات نیز میگوید که در سال‌جاری 2546 هکتار زمین در 15 ولسوالی هرات زعفران کشت شده‌ است، اما سال پیش در تمامی ولسوالی‌های هرات 960 هکتار زمین زعفران کشت شده بود. او می‌گوید، قرار است که در سال‌جاری 6 تُن زعفران از زمینهای زیر کشت در این ولایت بدست آید.

مسؤولان ریاست زراعت هرات می‌گویند که در حال حاضر بیش از 10 هزار خانواده مصروف کشت زعفران اند که در آمد سالانۀ تمامی آنان بیش از 800 میلیون افغانی تخمین شده است.

پیش از این، انستیتوت جهانی سنجش‌ذایقه و کیفیت موادغذایی، زعفران افغانستان را در جهان برای دومین بار بهترین و مرغوب ترین زعفران شناخت.