آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

ترامپ؛ از قلدری تا کاخ سفید 20 عقرب|آبان 1395

 

دونالد جان ترامپ «Donald John Trump» ابرتاجر، نویسنده، سرمایه‌گذار و مجری تلویزیونی آمریکا در ۱۴ جون ۱۹۴۶ در نیویورک به دنیا آمد.

ترامپ رییس هیأت مدیره و رییس سازمان ترامپ است. میزبانی برنامه‌هایی چون «ریلتی شویِ کارآموز» ان.بی.سی بر معروفیت این تاجر افزوده است. ترامپ فرزند فِرد ترامپ، ساختمان‌ساز ثروتمندی‌ست که شرکت او را از ۱۹۷۱ تاکنون در اختیار دارد.

او دانش‌آموختۀ مدرسۀ وارتون دانشگاه پنسیلوانیاست. ترامپ از چهره‌های مهم صنعت املاک و مستغلات آمریکا و یک ابرستارۀ رسانه‌یی بوده است.

او فرزند چهارم از پنج فرزند مری ِان و فِرد ترامپ است که در سال ۱۹۳۶ ازدواج کردند. خواهر ترامپ مرین ترامپ بری، قاضی فدرال ایالات متحده در دادگاه استیناف حوزۀ سوم ایالات متحده است. نکتۀ جالب این‌جاست که مادر ترامپ مهاجری اسکاتلندی بود، در حالی که فرزندش یکی از مخالفان سرسخت معضل مهاجرت به آمریکاست. پدرکلان و مادرکلان پدری ترامپ نیز مهاجران آلمانی ـ آمریکایی بودند.

دونالد از کودکی یاغی بود و باری معلمش را لت‌وکوب کرده و گفته بود که از مضمونش سردرنمی‌آورد. چند سال بعدتر پس از آن که از کیفش چاقو پیدا شد، پدرش او را به آکادمی نظامی فرستاد تا اصلاح شود.

ترامپ سال ۱۹۶۴ فارغ‌التحصیل شد. نخست تصمیم داشت تحصیلاتش را در بخش فیلم ادامه دهد، اما سر از تجارت بیرون کشید. او دو سال در دانشگاه فوردهام در برانکس تحصیل کرد و سپس به مدرسۀ وارتون دانشگاه پنسیلوانیا، منتقل شد زیرا وارتون دارای یکی از تنها دانشکده‌های مطالعات املاک در دانشگاه‌های آمریکا بود. او در سال ۱۹۶۸ مدرک کارشناسی را از رشتۀ اقتصاد به دست آورد.

ترامپ با استفاده از کمک یک میلیون دالری پدرش وارد دنیای ساخت‌وساز شد. در نخست با بازسازی یک هتل پول هنگفتی به جیب زد این پیروزی یکی از علت‌هایی‌ست که الان او صاحب یکی از شرکت‌های عظیم ساختمان‌سازی در آمریکا است و چندین هتل بزرگ به او تعلق دارد.

ترامپ چندین سال به عنوان مجری برنامۀ کارآموز بود که درآمد این برنامه در سال گذشته او را در ردۀ پنجم بالاترین دست‌مزدهای تلویزیونی قرار داد. ثروت فراوان، چندین آسمان‌خراش، هتل و سازمان‌های مختلف در کنار موفقیت تجاری، ترامپ را به ستاره‌‌یی مشهور تبدیل کرد.

این تاجر صاحب نام، با تکیه بر موفقیت‌های فراوان در ساخت‌وساز و تلویزیون، نام «ترامپ» را بر کالاهای بسیاری زد. لباس مردانه، رستورانت، انواع شیرینی، عطر، آب معدنی، مجله، زمین گلف و دانشگاه. او همچنان به نام خودش چندین کتاب نوشته که همه در مورد چه‌گونه‌گی موفقیت در تجارت و مدیریت است.

به هر صورت دنیا فرازونشیب خود را دارد. دونالد موفق در دهۀ نود در چندین معامله ضرر کرد و در پرتگاه قرار گرفت؛ مجبور شد هواپیما و کشتی شخصی‌اش را بفروشد، اما ناگهان راه را تغییر داد و به برنامه‌های تفریحی رو آورد. حق برگزاری انتخاب «زیباترین دختر» را خرید این گونه دوباره قدعلم کرد. این پیروزی سبب شد تا کتابی با عنوان «هنر دوباره بلندشدن» بنویسد.

ترامپ به ورزش علاقه دارد. او زمانی مالک باشگاه نیوجرسی جنرالز بود و مدتی هم مشاور مالی مایک تایسون، مشتزن آمریکایی.

خانوادۀ دونالد ترامپ

علیه این چهرۀ به قول بعضی‌ها قلدر، اتهام‌های زیادی از جمله سوء رفتارهای جنسی وجود دارد. یکی از نقاط ضعف در مبارزات انتخاباتی‌اش هم همین موضوع بود.

ترامپ سه بار ازدواج کرده است. در سال ۱۹۷۷، با ایوانا ترامپ اهل جمهوری چک، اما این رابطه در سال ۱۹۹۱ خاتمه یافت. در ۱۹۹۳ دو ماه پس از تولد دخترش به نام تیفانی با هنرپیشه‌‌یی به نام مارلا میپل دوباره ازدواج کرد، این رابطه شش سال دوام کرد و در نهایت به طلاق گرایید. او در سال ۱۹۹۸، با ملانیا کناوس مانکن مد اهل اسلوونی ملاقات کرد. آن‌ها در سال ۲۰۰۵ در فلوریدا ازدواج کردند.

ترامپ پنج فرزند و هشت نوه دارد. از ازدواج اولش؛ دونالد جونیور، ایوانکای ۳۴ ساله و اریکِ ۳۲ ساله، یک فرزند از ازدواجش با مارلا میپلز، تیفانیِ ۲۲ ساله و یک فرزند هم از ملانیا، بارونِ ۱۰ ساله.

اشتباه نشود! تلاش ترامپ برای راه‌یابی به کاخ سفید برای بار نخست نبوده است. او در سال ۱۹۹۹، از هیچ تلاشی برای نامزدشدن از سوی حزب اصلاح برای انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۲۰۰۰ دریغ نکرد. اما به خاطر مشکلات ظاهراً شخصی از نامزدی این حزب کنار رفت.

ورود ترامپ در انتخابات 2016 و رقابت با کلنتون با سخنان جنجالی‌اش، نام او را بیشتر زبان‌زد کرد. او مهاجران مکزیکی را تجاوزکار و قاچاقچی خواند و گفت که دیواری در مرز مکزیک می‌کشد تا جلوی ورود مهاجران غیرقانونی را بگیرد. چند ماه بعد، ترامپ گفت که ورود مسلمانان به آمریکا را نیز کاملاً متوقف می‌کند.

دونالد ترامپ با همان سخنان و رفتار ناشیانه توانست 16 رقیب خود از حزب جمهوریخواهان را کنار بزند و یگانه نمایندۀ این حزب در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده شود.

او پس از روزها رقابت سخت و نفس‌گیر با هیلاری کلینتون از دموکرات‌ها گوی پیروزی را ربود و به کاخ سفید راه پیدا کرد.