شنبه 26 حوت|اسفند 1396 برابر با 17 مارچ 2018

فساد در معارف غزنی؛ برگزارکننده‌گان آزمون به دادستانی معرفی شدند 22 عقرب|آبان 1395

علی غزنوی سلام‌وطندار  

بر بنیاد مدارکی که در اختیار سلام‌وطندار قرار گرفته‌، به تاریخ 28 میزان سال‌ جاری ریاست تفتیش داخلی وزارت معارف/آموزش و پرورش، نثاراحمد آزادزوی معاون تدریسی و رییس کمیته آزمون، محمداسماعیل یوسفزی مدیرمنابع بشری ریاست معارف و منشی کمیته، نماینده‌گان ولایت و شورای ولایتی، ریاست امور زنان، شماری از نماینده‌گان وزارت معارف کشور را به دلیل فساد و تقلب در روند آزمون آمران 30 مکتب و مکتب‌های عالی مسلکی زراعت ولایت غزنی به دادستانی کل معرفی کرده است.

این مدارک نشان می‌دهند که عدم برگزاری آزمون شفاهی گزینش، دادن 5 تا 15 نمرۀ کمکی به آمران مکتب‌های عالی، ساختن برگۀ تقلبی نتایج آزمون برای برخی از نامزدان، در نظرنگرفتن تجربۀ کاری نامزدان، تکمیل‌نبودن سندهای تحصیلی داوطلبان، نفرستادن رزومه/خلص سوانح و پرونده‌های مکمل این داوطلبان به وزارت معارف از تخلفات این اعضا در روند آزمون عنوان شده است.

در بخش دیگر این سندها از قول کمیتۀ تفتیش آمده که باید به هدف عملی‌شدن شایسته‌سالاری و ایجاد شفافیت، تمام این بست‌ها دوباره به اعلام گذاشته شوند.

خالقداد اکبری، نمایندۀ شورای ولایتی غزنی می‌گوید که آنان از این موضوع اطلاع دارند و از دادستانی کل کشور می‌خواهد تا به گونۀ دقیق و بی‌طرف این پرونده را بررسی کند.

اما نثاراحمد آزادزوی، معاون تدریسی ریاست معارف و رییس کمیته آزمون آمران مکتب‌ها با رد این گفته‌ها می‌گوید که 50 بست گزینش آمران مکتب‌های غزنی را بر بنیاد قانون خدمات ملکی اعلام کرده اند و در حضور نماینده‌گان وزارت معارف آزمون آنان برگزار شد و در نهایت 30 تن به این بست‌ها راه یافتند.

به گفتۀ آقای آزادزوی، اکنون 5 ماه از جابه‌جایی این افراد می‌گذرد، برخی‌ها در مرکز به هدف بدنامی آنان، مدارک تفتیش داخلی وزارت معارف را خلاف اصول برای بررسی به غزنی فرستاده‌اند و تفتیش با شمار محدودی از اعضای این کمیته گفت‌وگو کرده و نتیجۀ را برابر به خواست خودشان به مرکز انتقال داده‌اند.

رییس کمیتۀ آزمون می‌گوید که مطابق به قانون، آنان آمادۀ هرگونه پاسخ‌گویی در این زمینه اند.

مسعود معصومی، سرپرست کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی می‌گوید که به دلیل مداخلۀ زورمندان و نماینده‌گان شورای ولایتی در کمیتۀ آزمون، این روند را تحریم کردند و در نامه‌یی اعتراضات‌شان را به مرکز فرستادند.

برخی از باشنده‌گان غزنی از وجود فساد در ریاست معارف غزنی شکایت دارند. آنان می‌گویند که ریاست معارف غزنی منبع «فساد» است و باید به گونۀ دقیق بررسی شود.

پیش از این نیز نماینده‌گان مردم در مجلس از وجود فساد در این ریاست شکایت داشتند، اما این ادعاها از سوی مسؤولان ریاست معارف بارها رد شده است.