آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

صادرات بیش از 5 تن انگور از کندهار به پاکستان 2 قوس|آذر 1395

 

مسؤولان اتاق‌های تجارت و صنایع کندهار می‌گویند، امسال 5732 تُن انگور از این ولایت به پاکستان صادر شده، که نزدیک به یک میلیون و دوصد هزار دالرآمریکایی عاید کرده است.

عبدالباقی بینا، معاون اتاق تجارت و صنایع کندهار به سلام‌وطندار می‌گوید، اگر امسال بندر سپین بولدک از سوی پاکستان مسدود نمی‌شد، میزان صادرات این میوه دو برابر افزایش می‌داشت.

آقای بینا می‌گوید، در حال حاضر انگور کشور تنها به پاکستان صادر می‌شود، اما آنان تلاش دارند تا زمینه صادرات این میوه را به دیگر کشورها نیز فراهم سازند.

حاجی نانی، رییس کمیسیون میوه‌های تازه کندهار به نماینده‌گی از صادرکننده‌گان می‌گوید، اگر دولت زمینۀ صادرات انگور را از راه هوا فراهم کرده و بدیلی برای پاکستان انتخاب کرده و همچنین در بازارهای جهانی نیز میوه‌های افغانستان معرفی شوند، صادرکننده‌گان سود بیشتر می‌کنند.

اما مسؤولان اتاق تجارت و صنایع کندهار می‌گویند، از سال 1387 به این‌سو تلاش دارند تا زمینۀ صادرات انگور را از راه هوا فراهم سازند که تا کنون قادر به این کار نشده‌اند.

آنان می‌گویند، همه ساله  پیش از فرارسیدن فصل صادرات انگور با مقام‌های پاکستانی در کندهار گفت‌وگو می‌کنند و آنان تعهد هم‌کاری می‌دهند، اما هنگام صادرات میوه‌های تازه با مشکلاتی، مانند بسته شدن بندر و دیگر راه‌های مواصلاتی روبه‌رو می‌شوند.