شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

افزایش ناامنی‌ها و توقف کار16 پروژه در هلمند 6 قوس|آذر 1395

 

مسؤولان محلی در هلمند از توقف کار 16 پروژۀ توسعه‌یی در مرکز و برخی از ولسوالی‌های این ولایت خبر می‌دهند.آنان می‌گویند، ارزش این پرژه‌ها 2 تا 3 میلیون دالر است و در نتیجۀ متوقف شدن کار این پرژه‌ها صدها باشندۀ این ولایت نیز بیکار شدند.

محمدخان نصرت، رییس اقتصاد هلمند به سلام‌وطندار می‌گوید، در حال حاضر کار 9 پروژۀ توسعه‌یی در بخش بهداشت، 2 پروژه در بخش کشاورزی و 4 پروژۀ دیگر در بخش کار و امور اجتماعی در این ولایت متوقف شده است.

شماری از فعالان مدنی و اعضای شورای ولایتی هلمند نیز می‌گویند، افزایش ناامنی‌ها زنده‌گی و کاروبار مردمان این ولایت را با مشکل روبه‌رو کرده است.

آنان می‌گویند، در پی افزایش ناامنی‌ها در این ولایت شماری از  مردم بی‌جا شده و برخی از مکاتب نیز بسته شدند. به گفتۀ این فعالان مدنی و اعضای شورای ولایتی هلمند مخالفان مسلح در خانه‌های مردم ماین جاسازی کرده‌اند.

هلمند از ولایت‌های ناامن کشور است که طالبان در آن به گونۀ گسترده حضور دارند و در سال‌روان افزون بر بخش‌های از مرکز شماری از ولسوالی‌های این ولایت چندین بار میان نیروهای امنیتی و طالبان دست‌به‌دست شدند.

شماری از آگاهان اقتصاد به این باور اند که اگر دولت به گونۀ دوامدار بر ولسوالی‌های هلمند تسلط نداشته باشد، کار پروژه‌های توسعه‌یی به همین گونه متوقف می‌مانند که این کار زیان‌های اقتصادی را در پی خواهد داشت.