سه‌شنبه 29 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 مارچ 2018

اخاذی از راننده‌گان موترهای باربری در مسیر پشاور- تورخم 12 قوس|آذر 1395

 

شماری از راننده‌گان موترهای باربری در تورخم می‌گویند، هنگام رفت‌وآمد در دو سوی این بندر به 7 پاسگاه پول می‌دهند. آنان به سلام‌وطندار می‌گویند، مالیاتی که پرداخت می‌کنند اندک است، اما مسؤولان امنیتی 7 پاسگاه در مسیر پشاور- تورخم از آنان به گونۀ اجباری پول می‌گیرند.

شاکر افریدی، مسؤول اتحادیۀ باربری خیبرایجنسی با تأیید این موضوع می‌گوید، افزون بر این‌که در خیبرایجنسی از راننده‌گان اخاذی می‌شود، مرزبانان افغانستان نیز پول زیادی از راننده‌گان می‌گیرند.

افریدی می‌افزاید، تیره ‌شدن روابط میان افغانستان و پاکستان بر وضعیت کاروبار آنان نیز اثرهای منفی گذاشته و به ویژه راننده‌گان را با مشکلات زیادی روبه‌رو ساخته است. به گفتۀ وی، پیش از این از دروازۀ تورخم روزانه به گونۀ اوسط 600 تا 700 موتر باربری رفت‌وآمد می‌کرد، اما اکنون به دلیل اخاذی‌ها رفت‌وآمد این موترها نیز کاهش یافته است.

یکی از شبه نظامیان در آن‌سوی تورخم اخاذی از راننده‌گان موترهای باربر را رد می‌کند.

فضل خان، مسؤول یکی از پاسگاه‌های امنیتی در آن‌سوی تورخم نیز می‌گوید، اگر سندی در پیوند به اخاذی از راننده‌گان برای آنان ارایه شود، عاملان‌اش را بازداشت و مجازت خواهند کرد.

اما عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار با تأیید این موضوع می‌گوید، در همکاری با نیروهای امنیتی تاکنون برخی افراد را که به گونۀ غیرقانونی از راننده‌گان موترهای باربر پول می‌گرفتند از این سوی تورخم بازداشت کرده‌اند.

حجم بازرگانی میان افغانستان و پاکستان در سال گذشته به 2.5 میلیارد دالر می‌رسید، اما امسال مسؤولان اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان گفته‌اند که بی‌علاقه‌گی بازرگانان کشور برای داد و ستد با پاکستان روابط بازرگانی میان دو کشور را تا 50 درصد کاهش داده است. به باورآنان احتمال دارد که امسال حجم بازرگانی میان افغانستان و پاکستان به یک میلیارد دالر هم نخواهد رسید.