آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

رویارویی اعجوبه‌های فوتبال جهان؛ کرستین یا مسی؟ 13 قوس|آذر 1395

جاویداحمد پارسا خبرنگار  

بسیاری‌ها بر این باوراند که واژۀ «الکلاسیکو» برای نخستین‌بار در نبرد‌های چریکی بین سربازان افسانه‌یی آمریکای لاتین؛ ارنستو چه گوارا و آزادی‌خواهان کوبا در جنگ با آمریکا و مکزیک به کار برده شده است.

بعدها در فرهنگ آمریکای‌جنوبی نیز به رقابت فوتبالی که میان دو حریف قدیمی و ریشه‌دار با دو فرهنگ متفاوت برگزار می‌شد الکلاسیکو اتلاق شد و به این ترتیب، رفته‌رفته هواداران با توجه به حساسیت‌های بالای بازی‌های دو تیم آسپانیاییِ رئال مادرید و بارسلونا، این رقابت را الکلاسیکو نامیدند.

حداقل دو بار در سال، رئال مادريد و بارسلونا در رقابتی هیجان‌برانگیز معروف به الکلاسیکو در لیگ فوتبال اسپانیا به مصاف هم می‌روند، و دست‌کم نيمی از جمعيتِ جهان این رقابت را زنده و مستقيم تماشا می‌كنند. جدال شدید و نفس‌گیر شهر مادرید و ایالت کتلنیای آسپانیا همواره حساس و هیجان‌برانگیز رقابت ورزشی در سطح جهان بوده است؛ برد و باخت یکی از هر دو تیم به سوگواری تیم باخته و به خوش‌حالی و پایکوبی تیم پیروز می‌انجامد.

هرچند فوتبال بازی گروهی و تیمی است و تمام بازیکنان دو تیم در آن نقش به سزایی دارند، اما از نقش کلیدی ستاره‌های نام آشنای دو تیم، کریستیانو رونالدو و لیونل مسی هرگز نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. رقابت الکلاسیکو در جریان ده سال اخیر و پس از پیوستن کریستیانو رونالدو، بازیکن پرتگالی به رئال مادرید و لیونل مسی بازیکن آرژانتینی به تیم بارسلونا به گونه‌یی باورنکردنی میان هواداران این دو تیم هیجان بیشتری را به این بازی‌ها آورده و این رقابت‌ها رنگ‌وبوی دیگری گرفته اند؛

رقابت رئال مادرید و بارسلونا آن‌قدر جالب و دیدنی‌ست که از هفته‌ها به این‌سو هواداران دو تیم به دو جناح کاملاً متفاوت جبهه‌گیری می‌کنند، برای تیم مورد علاقۀ‌شان شرط می‌بندند و از دل‌وجان ستاره‌های دلخواه‌شان را حمایت می‌کنند.

کریستیانو رونالدو در سال 2007 با انتقال ۸۰ میلیون پوندی‌اش (۹۴ میلیون یورو) از منچستر یونایتدِ انگلستان به رئال مادرید پیوست و این‌گونه به گران‌ترین بازیکن تاریخ فوتبال جهان تبدیل شد. رونالدو آمیزه‌ای از سرعت، قدرت بدنی، شوت‌های پرقدرت، تکنیک و حرکات نمایشی‌ست. کریستین، یکی از سریع‌ترین بازیکنان جهان و رکوردار بلندترین پرش در بین فوتبالی‌ست‌ها مطرح دنیاست.

اما نمی‌توان فوق ستارۀ بارسلونا را نادیده گرفت. لیونل مسی که فوتبال را به شکل حرفه‌یی از باشگاه بارسلونا آغاز کرد، زمانی که تنها ۱۷سال داشت در بازی مقابل بالومپاپه اولین گل رسمی‌اش را برای بارسا به ثمر رساند و در همان سال توانست لقب جوان‌ترین بازیکن سال اروپا را از آن خود کند. مسی که بیشتر هوادارانش به او لقب «اعجوبۀ فوتبال» را داده اند تا حال توانسته بیشتر از رونالدو در رقابت‌های الکلاسیکو، گل‌زنی کند.

حساسیت الکلسیکو گذشته از یک رقابت ورزشی بیشتر به جدال دو شهر بزرگ اسپانیا، مادرید و بارسلونا می‌ماند که ملی‌گرایان و خانوادۀ شاهی را در برابر استقلال‌طلبان ایالت کتلنیا قرار می‌دهد و این امر بر حساسیت این رقابت بیشتر می‌افزاید.

پس از آغاز فصل جدید رقابت‌های فوتبال در سال 2016-2017 در لیگ فوتبال آسپانیا که به لالیگای آسپانیا معروف است، این نخستین رویاروییِ دو غول فوتبال اروپا به شمار می‌رود.

الکلاسیکو در حالی برگزار می‌شود که در حال حاضر رئال مادرید با 33 امتیاز و با تفاضل ۶ امتیاز نسبت به بارسلونا با 27 امتیاز در صدر جدول قرار دارد. نبود احتمالی گرت بیل در این بازی سبب شده تا نگرانیِ جدی هواداران رئال مادرید را برانگیزد . نبود بیل باعث می‌شود مثلث آتشین ریال مادرید که متشکل از گرت بیل، کریم بنزما و کریستیانو رونالدوست ناقص به مصاف بارسلونا حضور یابد، ولی در آن‌سو مثلث ویرانگر بارسلونا متشکل از لیونل مسی، نیمار و سوارز به گونۀ قدرتمندی از ریال مادرید پذیرایی خواهند کرد.

این بازی نفس‌گیر قرار است ساعت 7:45 امشب به وقت افغانستان برگزار شود و یک‌بار دیگر شوروهیجان را در میان میلیونها هوادار این دو تیم برانگیزند.