آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

افزایش 3 میلیون تُنی واردات و صادرات از بندر آقینه تا 2018 15 قوس|آذر 1395

 

مسؤولان وزارت فواید عامه می‌گویند، با این که خط‌ آهن آتامراد- آقینه به ‌تازه‌گی‌ آغاز به فعالیت کرده، اما در زمان‌ کم کارهای بنیادی‌یی در بخش توسعۀ بازرگانی از طریق این بندر شده است.

محمود بلیغ، وزیر فواید عامه حین ارایۀ گزارش پیشرفت‌ و برنامه‌های ادارۀ خط‌ آهن کشور می‌گوید که بر بنیاد پیش‌بینی‌ها، حجم کالاهای بازرگانی این بندر در سال 2017 به یک میلیون تُن و در سال 2018 به 3 میلیون تُن افزایش می‌یابد.

آقای بلیغ می‌گوید، تلاش‌ها برای توسعۀ خط ‌آهن بندر آقینه در دهلیزهای جنوبی، شمالی، غربی و شرقی کشور آغاز شده و به زودی با درنظرداشت نیازها به دیگر نقاط کشور نیز توسعه خواهد یافت.

وزیر فواید عامه می‌افزاید، در صورتی که خط‌ آهن بندر آقینه به اندخوی و مزارشریف امتداد بیابد، واردات و صادرات کالاهای بازرگانی به پنج برابر افزایش می‌یابد و این خط‌ آهن، افغانستان را با کشورهای تاجیکستان، قزاقستان، ایران و چین وصل می‌کند.

خط‌ آهن جهانی آتامراد-آقینه به روز (دوشنبه) هفتۀ گذشته با حضور رییس جمهور افغانستان و ترکمنستان گشایش یافت. این خط ‌آهن با طول بیش از 93 کیلومتر از امام‌نظرِ ترکمنستان آغاز و تا بندر آقینۀ افغانستان ادامه دارد.