آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

ضرب‌الاجل 7 روزۀ اتاق‌های تجارت به حکومت؛ توقف حمل‌ونقل کالاهای تجارتی 15 قوس|آذر 1395

 

مسؤولان اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان هشدار می‌دهند که اگر حکومت تا هفت روز دیگر (22 قوس/آذر) به مشکلات بازرگانان توجه نکند، «حمل‌ونقل کالاهای تجارتی را متوقف می‌کنند.»

صیام‌الدین پسرلی، سخنگوی اتاق‌های تجارت و صنایع می‌گوید که اداره‌های دولتی به شمول شهرداری، پولیس، گمرک‌ها، مراقبت‌های سیار و حتا شماری از نماینده‌گان مجلس به بهانه‌های گونا‌گون از بارزگانان در دروازه‌های ولایت‌های مختلف اخاذی می‌کنند.

آقای پسرلی می‌گوید که حکومت با مالیه‌دهنده‌گان برخورد دوگانه کرده و «شماری از افراد بلندپایه در ساختار حکومت رسماً از پرداخت مالیات خودداری می‌کنند.»

خان‌جان الکوزی، معاون اتاق‌های تجارت و صنایع نیز در این نشست می‌گوید، با این ‌که حکومت هرگز خدمتی در حق بازرگانان انجام نداده، اما بازرگانان هیچگاهی در پرداخت مالیات کوتاهی نکرده اند.

به گفتۀ وی در سیستم جمع‌آوری مالیات، فساد وجود دارد و باید در قانونِ بخش حمل‌ونقل تعدیل آورده شود.

اما اجمل‌حمید عبدالرحیمزی، سخنگوی وزارت مالیه/دارایی به سلام‌وطندار می‌گوید که وزارت مالیه تمام قوانین مالیاتی را در مشوره با سکتور خصوصی اجرایی کرده است.

آقای عبدالرحیمزی می‌افزاید، وزارت مالیه جلو مداخلۀ دیگر نهادها را در جمع‌آوری مالیه در گمرک‌ها گرفته و پشتی‌بانی آنان از سکتور خصوصی پشتی‌بانی از نظام اقتصادی کشور است.