آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

نگرانی‌ها از همکاری مسکو با طالبان؛ سفیر روسیه به سنا می‌رود 16 قوس|آذر 1395

 

اخیراً گزارش‌هایی مبنی بر حمایت نظامی روسیه از طالبان به نشر رسیده است که گویا مسکو از طالبان حمایت کرده و تجهیزات نظامی آنان را تهیه می‌کند، اما الکساندرمنتیتسکی، سفیر روسیه برای افغانستان روز پیش در دیداری با رییس مجلس سنا، تمامی این گفته‌ها را رد کرد.

برخی از سناتوران امروز (سه‌شنبه)  در نشست عمومی‌ در واکنش به گفته‌های سفیر روسیه می‌گویند که مسکو با تمام امکانات‌اش از طالبان حمایت نظامی می‌کند و در این مورد مدارک نیز موجود است.

نثاراحمد حارس، عضو مجلس سنا، حمایت مسکو از طالبان را بر اختلافات آمریکا و روسیه پیوند داده و می‌گوید که مسکو نباید به خاطر اختلافات‌اش با آمریکا از طالبان حمایت ‌کند.

سناتور محمدحسن هوتک نیز می‌گوید که سفیر روسیه باید تمامی اسنادی که عدم حمایت‌شان را از طالبان نشان می‌دهد به کمیسیون‌های ویژۀ این مجلس ارایه کند تا قناعت سناتوران برآورده شود.

فضل‌هادی مسلم‌یار، رییس مجلس سنا در پاسخ به این نگرانی‌ها می‌گوید، قرار است الکساندر منتیتسکی، سفیر روسیه در افغانستان  روز شنبۀ هفتۀ آینده برای وضاحت در این باره در نشست ویژۀ کمیسیون‌های مجلس سنا اشتراک کند و تمام اعضای کمیسیون‌ها حق پرسش در مورد حمایت روسیه از طالبان را دارند.

پیش از این والی فراه و کندز با نگرانی از حمایت روسیه از طالبان گفته‌‌ بودند که مسکو راکت‌های ضد تانک و هواپیما را در اختیار طالبان قرار می‌دهد.