آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

سفیر روسیه برای افغانستان: با طالبان ارتباط داریم 18 قوس|آذر 1395

 

الکساندر مانتی‌تیسکی؛ سفیر روسیه برای افغانستان

اخیراً گزارش‌هایی مبنی بر ارتباط مسکو و حمایت مقام‌های روسی با طالبان منتشر شده بود. چندی پیش هم والیان فراه و کندز ادعا کردند که مدارکی برای اثبات این ادعا در دست دارند.

اکنون مقام‌های روسی می‌گویند که مسکو با طالبان ارتباط دارد. الکساندر مانتی‌تیسکی، سفیر روسیه برای افغانستان می‌گوید که آنان برای تأمین امنیت جان دیپلومات‌ها و سفارت این کشور برای افغانستان با طالبان تماس دارند، اما با این گروه تجهیزات و سلاح کمک نمی‌کنند.

آقای مونتیس‌تیسکی می‌گویند که روسیه تنها با دولت افغانستان همکاری نظامی و تخنیکی دارد.

سفیر روسیه از عملکرد آمریکا در مقابل گروه‌های تروریستی در افغانستان انتقاد می‌کند و می‌گوید که با وجود فعالیت نظامی 15 سالۀ آمریکا و ناتو در افغانستان، گروه‌های ترویستی سرنگون نشده اند و فعالیت این گروه‌ها نسبت به سال‌های پیش افزایش یافته است.

به گفتۀ مونتیس‌تیسکی، با این که آمریکا چندین پایگاه نظامی در افغانستان دارد، اما گروه های تروریستی از جنوب افغانستان به شمال این کشور منتقل شده اند و گروه‌های جدیدی مانند داعش در این کشور ایجاد شده و نظامیان آمریکایی نتوانستند جلو فعالیت این گروه‌ها را بگیرند.

سفیر روسیه تأکید می‌کند که کشورش از روند صلح در افغانستان حمایت می‌کند، اما این روند باید با رهبری دولت افغانستان به پیش برده شود.

 به گفتۀ آقای مونتیس‌تیسکی، دولت افغانستان باید به صورت مستقیم با گروه طالبان صلح کند و هیچ جناح دیگری در این گفت‌وگوها شامل نباشد.