آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

اسلام‌آباد حتا مهاجرانی که همسران پاکستانی دارند را اخراج می‌کند 23 قوس|آذر 1395

 

چندین دهه جنگ در افغانستان سبب شد تا هزاران خانواده به پاکستان مهاجرت کنند. این مهاجران سالیان سال در این کشور بودوباش کردند، سرمایه اندوختند و صاحب خانه و دم‌ودستگاه شدند. بیشتر این خانواده‌ها با طولانی‌شدن مدت اقامت‌شان با دختران پاکستانی ازدواج کردند و یا دختران‌شان را به عقد مردان پاکستانی در آوردند. اما اکنون با تیره‌گی روابط کابل ـ اسلام‌آباد، این کشور به مردانی که همسران‌شان اهل پاکستان اند و مجبور اند به خاطر همسران خود در این کشور زنده‌گی کنند، اجازۀ بودوباش نمی‌دهد و آنان را اخراج می‌کند.

این زنان به سلام‌وطندار می‌گویند که پاکستان شوهران آنان را به جرم افغانستانی‌بودن از این کشور اخراج کرده است. آنان می‌گویند که اگر به شوهران‌شان اجازۀ بازگشت داده نشود، فرزندان‌شان از آموزش بازمانده و با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهند شد.

طاهره، زنی که 15 سال پیش با یک مرد افغانستانی ازدواج کرد و هم‌اکنون 6 فرزند دارد از حکومت پاکستان می‌خواهد که زمینۀ بود‌وباش شوهر و آموزش کودکانش‌ را در پاکستان فراهم کند.

راحده، یکی دیگر از بانوان پاکستانی‌ست که با یک مهاجر اهل افغانستانی ازدواج کرده است. او می‌گوید، قصد رفتن به افغانستان را ندارد و حکومت پاکستان باید به شوهرش اجازۀ بودوباش در این کشور را بدهد.

خیرالله که اهل افغانستان است و همسر پاکستانی دارد می‌گوید، تمام احزاب سیاسی پاکستان فیصله کردند که زمان بودوباش مهاجران تمدید خواهد شد، اما برای مهاجرانی که همسران پاکستانی دارند این قضیه فرق می‌کند و «آنان باید به افغانستان برگردند.»

او می‌گوید که باید به آنان مدرک بودوباش دایمی در پاکستان داده شود.

اما محسن داور، وکیل مدافع پاکستانی می‌گوید، بر بنیاد قوانین پاکستان زنان خارجی که همسران پاکستانی داشته باشند اجازۀ اقامت در این کشور را دارند، اما مدرک بودوباش برای مردان خارجی که زنان پاکستانی در عقدشان باشد، داده نمی‌شود.

دکترعبدالله ‌وحیدپویان، کونسل افغانستان در پشاور می‌گوید، آنان با مقام‌های پاکستانی به خاطر حل این مشکل در گفت‌وگو اند و هرچه زودتر راه‌حلی برای این معضل پیدا خواهند کرد.

موضوع اخراج مهاجران افغانستان از پاکستان، بحث تازه‌یی نیست. پیش از این بارها پس از تیره‌گی روابط کابل – اسلام‌آباد، پاکستان سخت‌گیری‌هایش را بر مهاجران افغانستان بیشتر می‌کرد، اما این سخت‌گیری‌ها پس از گذشت زمان به حالت اولی‌اش بر می‌گشت.

با این حال این‌بار ظاهراً قضیه فرق می‌کند و اسلام‌آباد دست از سخت‌گیری‌هایش بر مهاجران افغانستان نمی‌کشد و با گذشت هر روز حلقه را بر مهاجران افغانستان تنگ‌تر می‌کند.