شنبه 26 حوت|اسفند 1396 برابر با 17 مارچ 2018

جورج مایکل، خالق ترانۀ «آنه‌شرلی با موهای قرمز» درگذشت 6 جدی|دی 1395

 

جورج مایکل، خواننده و آهنگ‌ساز بریتانیایی در سن ۵۳ ساله‌گی درگذشت. این خوانندۀ سرشناس در منزلش در آکسفوردشایر و به علت ایست قلبی در حالی که تنها بوده از دنیا رفته است.

جورج مایکل که با خواننده‌گانی چون مایکل جکسون هم دوره بوده، بیش از ۱۰۰ میلیون نسخه از آلبوم‌هایش در سراسر جهان به فروش رفته است.

او در طول زنده‌گی خود بارها به علت مصرف مواد مخدر و رابطه‌های غیراخلاقی خبرساز شد.

پدر جورج مایکل، مهاجرى قبرسى ـ یونانى و مادرش هم بریتانیایی است. او در روز ۲۵ جون سال ۱۹۶۳ در شمال لندن به دنیا آمد. در ۱۸ ساله‌گى به همراه دوست هم‌صنفی‌اش‌، اندرو ریجلى و چند نفر دیگر گروهى را تشکیل داد به اسم Executive که دوام چندانى نداشت و در همان سال بدل شد به گروه دو نفرۀWham ، یکى از موفق‌ترین گروه‌هاى پاپ بریتانیایى در دهۀ هشتاد میلادى.

جورج در این هنگام عضو گروه وَم بود

در بین سال‌هاى ۱۹۸۲ و ۱۹۸۶، گروه Wham چندین ترانۀ پرفروش روانۀ بازار کرد و جورج مایکل هم که ملودى و شعر بسیارى از ترانه‌هاى گروه از اوست، در سال ۱۹۸۵ جایزۀ Ivor Novello را به عنوان بهترین ترانه‌ساز سال دریافت کرد. یکى از ترانه‌هاى به یادماندى آن دوران Last Christmas است که با وجود این که ۲۱ سال از عمرش مى‌گذرد، اما هر سال، در ایام عید کریسمس از بسیارى از شبکه‌هاى رادیویى به گوش مى‌رسد.

در اوسط دهۀ هشتاد میلادى گروه Wham از هم پاشید و جورج مایکل فعالیت سولوش را آغاز کرد. او در سال ۱۹۸۷ اولین آلبومش را به انتشار رساند، آلبومى به اسم باور که بعضی‌ها هنوز هم آن را بهترین آلبوم این خوانندۀ بریتانیایى مى‌دانند.

بسیاری این خواننده و ترانه‌ساز را مهمترین خوانندۀ بریتانیایی موسیقی پاپ در دهۀ ۱۹۸۰ می‌دانند که در کنار مایکل جکسون، مدونا و پرینس یکی از ستون‌های اصلی این گونه از موسیقی در آن دهه بود.

از مایکل ۱۲ تک‌آهنگ انگلیسی و ۹ آلبوم انگلیسی و ۱۰ تک‌آهنگ آمریکایی و ۲ آلبوم آمریکایی باقی مانده است.