سه‌شنبه 29 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 مارچ 2018

آواره‌گی صدها خانواده؛ یگانه دستاورد عملیات «پامیر1» در کندز 6 جدی|دی 1395

 

شماری از باشنده‌گان 7  روستای شهرکندز، راه‌اندازی عملیات «پامیر1» را در روستاهای این شهر بی‌دستاورد می‌دانند.

نیروهای امنیتی 7 روز پیش عملیات «پامیر1» را برای سرکوب طالبان و ایجاد پایگاه‌های امنیتی در 7 روستای شمال‌شرقی شهر کندز راه اندازی کردند. این نیروها پس از چند روز اعلام  کردند که روستاهای بوزقندهاری، ملا سردار، اورتبلاقی‌ها، عرب‌ها و برخی از روستاهای دیگر این شهر را از وجود طالبان پاک‌سازی کرده‌اند.

اما اکنون شماری از باشنده‌گان شهر کندز می‌گویند، این عملیات به جز آواره‌گی صدها خانواده هیچ دستاوردی دیگری در پی نداشته است.

برخی از آواره‌گان این روستاها نیز با انتقاد از راه اندازی عملیات پامیر1 به سلام‌وطندار می‌گویند، با آن که در روزهای نخست این عملیات روستاهای‌شان از وجود طالبان پاک شد، اما پس از چند روز نیروهای امنیتی از این مناطق عقب نشینی کرده و در نتیجه طالبان دوباره به این روستاها برگشته‌اند

عبدالسلام هاشمی، رییس مهاجران کندز نیز تأیید می‌کند که در جریان این عملیات صدها خانواده آواره شده‌اند و حدود 400 خانواده برای کمک گرفتن به این ریاست مراجعه کرده‌اند.

اما سیدمحمود دانش، سخنگوی والی کندز عقب‌نشینی نیروهای امنیتی از روستاهای شهر کندز را رد کرده می‌گوید: «هیچ نیروی امنیتی پس از عملیات، این بخش‌ها را ترک نکرده‌اند.» آقای دانش می‌گوید، این نیروها اکنون سرگرم خنثاسازی ماین‌ها و ایجاد پایگاه‌های نظامی در این روستا‌ها اند.

مسؤولان محلی در کندز، اما آواره شدن صدها خانواده را از روستاهای شمال‌شرقی شهر کندز می‌پذیرند و می‌گویند، تلاش‌ها برای رسیده‌گی به این آواره‌گان جریان دارد. آنان می‌گویند، پس از پایان عملیات پامیر1 سراسر این ولایت از وجود طالبان پاک‌سازی می‌شود و پایگاه‌های امنیتی در اطراف شهر نیز ایجاد خواهد شد.