سه‌شنبه 29 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 مارچ 2018

پس از 37 سال؛ عامل کشتار 1.5 میلیون انسان باید غرامت بپردازد 6 جدی|دی 1395

 

درست در همین روز (6 جدی)، 37 سال پیش حکومت ۱۰۳ روزۀ حفیظ‌الله امین در حزب دمکراتیک خلق همراه با فریاد شوروی‌دوستی و تأکید بر این دوستی و وفاداری به نظام و ایدیولوژی شوروی به پایان رسید. با این که نخستین دسته‌های نظامی شوروی با دعوت و موافقتِ امین وارد افغانستان شدند؛ ظاهراً نخستین قربانی این دعوت، میزبان اصلیِ آن‌ها، امین بود.

امروز به بهانۀ یادبود این روز سیاه در تقویم کشور، بنیاد آزاده‌گان مسلمان افغانستان تجاوز اتحاد جماهیر شوروی سابق به افغانستان را آغاز بدبختی، ویرانی و جان‌باختن هزاران انسان بی‌گناه عنوان کرد.

اعضای این بنیاد می‌گویند، تجاوز اتحاد شوروی به افغانستان سبب شد تمام زیربنا‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی از هم بپاشد و مردم بی‌چاره و بدبخت شوند.

موسا فریور، سخنگوی بنیاد آزاده‌گان مسلمان افغانستان می‌گوید که روسیه عامل کشته‌شدن یک‌ونیم میلیون انسان بی‌گناه است و باید به این خاطر غرامت مادی و معنوی بپردازد.

ریاست اجرایی افغانستان هم با نشر اعلامیه‌یی می‌گوید: «این تجاوز آشکار به حریم سبز کشور ما افغانستان، تجاوزی‌ بود که آرامش و امنیت چندین سالۀ مردم را برهم زد و کشور را به کانون بحران‌ها و نا امنی‌ها تبدیل ساخت.»

در اعلامیۀ ریاست اجرایی آمده است که در جریان چند روز، ارتش تا دندان مسلح اتحاد شوری با زیرپاکردن تمام مرزهای سیاسی و انسانی به افغانستان حمله کرده و مردم را از دم تیغ گذشتاندند.

خبرنامه می‌افزاید، این تجاوز، محدود به جغرافیای شهرها و روستاهای کشور نماند و قلمرو ایمان و باورهای پاک مردم را نیز آماج قرار داد و مقدسات را به تمسخر گرفت.

خبرنامه اضافه می‌کند که شوروی با وجود تمام پیشرفت‌ها و تسلیحات در برابر مردم افغانستان به زانو درآمد و «مردم تهی‌دست ما با ایمان راسخ به خدا و باور به پیروزی برای دفاع از تمامیت ارضی و حریم مقدسِ باورهای خویش به پا ایستادند و بدون در نظرداشت داشته‌های دشمن و نداشته‌های خویش، وارد میدان داغ جهاد گردیدند و با اتکا به الله توانستند تمام محاسبات جهانی را وارونه ساخته و ثابت سازند که نیروی ایمان به مراتب قوی‌تر از آهن و پولاد است.»

سی‌وهفت سال پیش لئونید برژنف، رهبر شوروی سابق دکمۀ حمله به افغانستان را کلیک زد و به دنبال آن نیروهای ارتش سرخ در اسد/مرداد ماه سال 1358 تعداد 100 فروند هواپیمای جدید در پایگاه هوایی کندهار مستقر کردند و در میزان/مهر همان سال مارشال پاولوفسکی، فرمانده نیروهای زمینی شوروی با 60 نفر از جنرال‌های برجستۀ شوروی سابق به منظور تهیه نقشه و شناسایی نقاط استراتژیک وارد افغانستان شدند.

حفیظالله امین، رییس‌ جمهور وقت افغانستان توسط مقام‌های شوروی وادار شد که به قصر دارالامان در جنوب‌غرب کابل برود تا به این ترتیب تجاوز نظامی به شهر آسان‌تر شود. سرانجام حدود پنج هزار سرباز ارتش سرخ شوروی سابق وارد کابل شدند و ساعت 6 عصر روز پنجم جدی، غرش توپ و گلوله قصر دارالامان کابل را به لرزه درآورد و درگیری میان ارتش روس و محافظان قصر آغاز شد؛ به این ترتیب حفیظ‌الله امین که برای نجاتش دست به دامان شوروی شده بود، شرایط سقوط خود را فراهم کرد.

پس از حدود یک ساعت صدای «ببرک کارمل» از رادیو تاجیکستان پخش شد که می‌گفت «امین تا ابد به همراه نوکرانش از صحنۀ روزگار محو شد.»