آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

چرا افغانستان در نشستی که محور گفت‌وگو بود دعوت نشد؟ 6 جدی|دی 1395

 

قرار است فردا نشست بررسی راه‌های تأمین صلح و ثبات در افغانستان با حضور مقام‌های روسی، چینی و پاکستانی برگزار شود، اما حکومت افغانستان در این نشست دعوت نشده است.

اعضای مجلس نماینده‌گان برگزاری هرگونه نشست در مورد صلح افغانستان را بدون حضور حکومت، مداخلۀ آشکارا در امور داخلی کشور می‌داند.

عبدالرؤوف ابراهیمی، رییس مجلس نماینده‌گان ادامۀ این‌چنین نشست‌ها را نگران‌کننده می‌خواند و تأکید می‌کند که باید حکومت افغانستان در این باره از مسکو وضاحت بخواهد.

شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز به سلام‌وطندار می‌گوید، در نشست مسکو از دولت افغانستان دعوت نشده و این وزارت از برگزارکننده‌گان این نشست خواهان توضیحات است. آقای مستغنی بررسی اوضاع افغانستان را بی‌حضور مقام‌های دولتی کشور در مسکو پرسش‌برانگیز می‌داند.

محمداسماعیل قاسمیار، مشاور بخش جهانی شورای عالی صلح با آن که می‌گوید، در این نشست سه جانبه از این شورا کسی دعوت نشده، اما برگزاری این نشست را کمکی به روند صلح افغانستان عنوان می‌کند.

آگاهان امور، برگزاری نشست‌ها با محور صلح افغانستان را بی‌حضور مقام‌های کشور سودمند نمی‌دانند.

فردوس کاوش می‌گوید، تلاش روسیه برای برگزاری این نشست‌ برخاسته از تشدید رقابت‌ها میان مسکو و واشنگتن است.

اما اسحاق اتمر، یکی دیگر از آگاهان سیاسی می‌گوید، نشست مسکو بیشتر برای بررسی توسعۀ مسایل منطقه‌یی برگزار می‌شود و موضوع صلح افغانستان بخش کوچکی از آجندای آن است. این آگاه سیاسی دعوت‌نشدن افغانستان را در این نشست نشان‌دهندۀ دیپلماسی ضعیف حکومت می‌داند.

تاکنون در پیوند به صلح افغانستان نشست‌های زیادی در کشورهای مختلف برگزار شده است، اما به باور آگاهان، برگزاری این گونه نشست‌ها نتایج اثرگذاری را درپی‌ نداشته‌اند.