شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

کارگران معدن در ننگرهار چه می‌کنند؟ 7 جدی|دی 1395

 

شماری از کارگران استخراج سنگ در ولسوالی کامۀ ننگرهار از پرداخت نشدن حقوق روزانۀ‌شان از سوی صاحبان معادن شکایت دارند.

این کارگران می‌گویند، با آن که هر روز از پگاه تا بیگاه به خاطر پیدا کردن لقمه نانی برای خانواده‌های‌شان در معادن استخراج سنگ کارهای سخت و نفس‌گیر را انجام می‌دهند، اما در بدل آن مزد ناچیزی دریافت می‌کنند و گاهی هیچ مزدی به آنان پرداخت نمی‌شود.

مدیر، یکی از باشنده‌گان ولسوالی خیوۀ ننگرهار که در   معدن سنگ کامه کار می‌کند به سلام‌وطندار می‌گوید، کسانی‌ که این معادن سنگ را در اختیار دارند، در بدل استخراج سنگ به کارگران مزد می‌دهند.

او می‌گوید: «اگر سنگ استخراج شد 1000 کلدار برای‌مان پرداخت می‌شود، اگر نشد در 10 روز تنها 150 کلدار برای ما پرداخت میکنند.»

سخی گل، یکی دیگر از این معدن‌چیان، کار کردن در معادن سنگ را خطرناک می‌داند و میگوید، برخی اوقات هنگام کاوش، سنگ‌ها بر سر کارگران ریزش می‌کنند و آنان را زخمی می‌سازد.

لیاقت عادل، رییس اتحادیۀ کارگران ننگرهار می‌گوید، صاحبان معادن بر خلاف قانون کار از ناچاری این کارگران استفادۀ سوء می‌کنند.

به گفتۀ آقای عادل، در 15 سال گذشته صدها کارگر در نتیجۀ ریزش سنگ‌ها و انفجار بم در این معادن کشته و زخمی شده‌اند.

عبدالحکیم شیرزاد، رییس کار و امور اجتماعی ننگرهار تأیید می‌کند که در معدن سنگ ولسوالی کامه از پرداخت مزد معدن‌چیان سر باز زده می‌شود. آقای شیرزاد می‌گوید چندین بار با صاحبان این معادن در پیوند به انجام کارهای شاقه توسط معدن‌چیان و پرداخته‌نشدن مزد آنان صحبت کرده‌اند، اما تاکنون هیچ توجهی به آن نشده است.

اما عطالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار میگوید، این معدن‌چیان، مشکلات‌شان را با مقام ولایت در میان گذشته‌اند و آنان تلاش‌ دارند تا در همکاری با دیگر نهادها وسایل ایمنی را برای آنان فراهم کنند.