آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

خطر آمریکا و داعش در افغانستان؛ روسیه، چین و پاکستان با هم دیدار کردند 7 جدی|دی 1395

 

مسکو امروز میزبان نشست سه‌جانبه‌یی با حضور مقام‌های چین و پاکستان بود. محور این نشست خلاف آن‌چه توقع می‌شد نگرانی‌ها از حضور آمریکا در افغانستان و رشد روزافزون قدرت داعش در این کشور بود.

روز گذشته حکومت افغانستان از این که محور این نشست است، ولی برای اشتراک در آن دعوت نشده از کشورهای اشتراک‌کننده انتقاد کرد و از آنان خواستار وضاحت در این مورد شد.

آجندای این نشست تاکنون رسماً تأیید نشده، اما به باور آگاهان، تمرکز مسکو، اسلام‌آباد و پیکینگ روی وضعیت افغانستان بوده است.

محمود حیدری، آگاه سیاسی می‌گوید، کشورهایی چون ایران، چین و روسیه از حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان احساس خطر می‌کنند. آقای حیدری از داعش به عنوان یکی دیگر از عوامل نگرانی این کشورها یاد می‌کند و می‌گوید، رشد سریع فعالیت‌های داعش و سرایت آن هر روز به ولایت و ولسوالی‌یی دیگر، نگرانی این کشورها را برانگیخته است و آنان حق دارند برای حفاظت از آسیای‌میانه با هم گفت‌وگو کنند.

به باور حیدری، هدف اصلی ایالات متحده از حضور در افغانستان در گذشته تصرف منابع انرژی آسیای‌میانه با استفاده از قدرت بود و احتمالاً حضور داعش یکی از قسمت‌های این برنامه برای راه‌یابی به این منابع است. او می‌افزاید، پاکستان در این نشست نقش دلال را دارد و نتیجۀ این نشست «تداوم جنگ نیابتی در افغانستان است.»

نظر محمد مطمئن، دیگر آگاه سیاسی می‌گوید که امنیت، صلح، حضور نیروهای آمریکایی و تحولات اخیر افغانستان موضوعات مورد گفت‌وگو در این نشست اند. آقای مطمئن می‌گوید، احتمالاً طالبان با برگزاری این نشست روی خوشی نشان داده اند و شاید هم دخالت چین و روسیه در امور افغانستان به نفع حکومت این کشور باشد.

نشست مقام‌های روسی، پاکستانی و چینی در مسکو انتقاد تند مقام‌های افغانستان را برانگیخت.

روز گذشته شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت، در نشست مسکو از دولت افغانستان دعوت نشده و این وزارت از برگزارکننده‌گان این نشست خواهان توضیحات است. آقای مستغنی بررسی اوضاع افغانستان را بی‌حضور مقام‌های دولتی کشور در مسکو «پرسش‌برانگیز» خواند.