آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

طالبان شاهراه هلمند ـ کندهار را مسدود کرده‌اند 7 جدی|دی 1395

 

مسافران و راننده‌گان شاهراه هلمند ـ کندهار از مسدودبودن این شاهراه از دو روز به این‌سو خبر می‌دهند. به گفتۀ آنان، طالبان سه قسمت از این مسیر را ماین فرش کرده اند. این مسافران و راننده‌گان می‌گویند که شمار پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در این مسیر کم است و آنان توان رویارویی با طالبان را ندارند.

محمدکریم اتل، رییس شورای ولایتی هلمند نیز با تأیید این خبر می‌گوید که این مسیر از چند ماه به این‌سو ناامن شده است. آقای اتل تأکید می‌کند، امنیت این مسیر به دوش دو فرمانده است که میان خود رقابت دارند. به گفتۀ رییس شورای ولایتی هلمند، تأمین امنیت هلمند ـ کندهار هم به دوش نیروهای پولیس است هم ارتش، که باید یکی از این نیروها این مسؤولیت را مستقلانه به پیش ببرند.

اما عمر زواک، سخنگوی والی این ولایت می‌گوید که مسدودشدن این مسیر صرفاً برای چند روز معدود است و به زودی این مشکل حل خواهد شد. او می‌گوید، برای پاک‌سازی این مسیر از حضور طالبان یک عملیات راه‌اندازی شده و نیروهای امنیتی هم‌اکنون در حال ساخت‌وساز پاسگاه‌ها در این مسیر اند.

عبدالستار نورزایی، فرمانده کندک این مسیر به سلام‌وطندار می‌گوید که در نتیجۀ یک انفجار دو نیروی پولیس کشته شده‌اند و چهار تن دیگر زخمی. آقای نورزایی می‌گوید، افزون بر فرش این مسیر با ماین از سوی طالبان، این گروه چهار تن از نیروهای امنیتی پاسگاه‌ها را نیز با خود برده است.

دو ماه پیش نیز این مسیر برای 45 روز به دلیل ناامنی مسدود بود و پس از راه‌اندازی یک عملیات دوباره باز شد.

حدود 600 نیروی امنیتی مسؤول تأمین امنیتی این مسیر 47 کیلومتری اند.