شنبه 26 حوت|اسفند 1396 برابر با 17 مارچ 2018

برگزاری هفتمین فستیوال زمستانی موسیقی افغانستان 8 جدی|دی 1395

 

امروز هفتمین فستیوال زمستانی انستیتوت موسیقی افغانستان برگزار شد. برگزارکننده‌گان این دور از فستیوال می‌گویند که هدف آنان رشد استعدادهای هنرآموزان این انستیتوت است.

این فستیوال برای 7 هفته ادامه دارد و هنرآموزان از ولایت‌های هرات، بامیان و کابل در آن اشتراک کرده اند و در این مدت برنامه‌های زندۀ موسیقی و ترانه‌سرایی و کنسرت‌ها برگزار می‌شود.

قرار است در این مدت شماری از هنرمندان این استیتوت نیز برای اجرای کنسرت‌ ترانه‌های داخلی به کشورهای اروپایی اعزام شوند.

ناصراحمد سرمست؛ رییس انستیتوت ملی موسیقی افغانستان

ناصراحمد سرمست، رییس انستیتوت ملی موسیقی افغانستان حین گشایش این فستیوال می‌گوید که آنان برای رشد استعداد هنرآموزان این فستیوال زمستانی را به راه انداخته اند.

آقای سرمست می‌گوید، با استفاده از فرصت آنان هنرآموزان ولایت‌های دورافتاده را برای آموزش بهتر و آشنایی بیشتر با آلات موسیقی به کابل انتقال داده اند.

آقای سرمست این انستیتوت را برای زنان و دخترانی که علاقه‌مند فراگیری هنر اند مناسب می‌داند و می‌گوید، خانواده‌ها می‌توانند با خیال راحت دخترتان‌شان را برای آموزش هنر به این انستیتوت بفرستند. از شماری که قرار است برای اجرای کنسرت‌ها عازم کشورهای اروپایی شوند، 50 درصد دختران اند.

این انستیتوت در حدود 150 هنرآموز دارد. انستیتوت ملی موسیقی افغانستان تحت پوشش وزارت معارف/آموزش و پرورش فعالیت می‌کند و تقریباً نیم هنرآموزان انستیتوت موسیقی دختران اند و نیم دیگر پسران.