سه‌شنبه 29 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 مارچ 2018

بستۀ اصلاحات انتخاباتی روی میز رییس جمهور 8 جدی|دی 1395

 

گروه دادخواهی اصلاحات انتخاباتی 41 اصل بنیادی اصلاحات انتخاباتی را به همکاری بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان (فیفا) امروز در نشست مشترکی با حضور نماینده‌گان ارگ و سپیدار، نماینده‌گان نهادهای مدنی و احزاب سیاسی در کابل، زیر نام «اصول‌نامۀ اصلاحات انتخاباتی» به ریاست جمهوری، ریاست اجرایی و نهادهای مربوط انتخابات ارایه کرد.

مسؤولان این گروه می‌گویند، این بسته به گونۀ پیشنهادهایی مشخص به این نهادها ارایه شده تا کمیسیون‌های انتخاباتی در روشنایی آن کار کنند.

نعیم اصغری، معاون اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان می‌گوید، در این بسته مشکلات انتخابات گذشته شناسایی شده و آن را به گونۀ پیشنهادات مشخصی به این نهادها ارایه کرده‌اند.

تهیۀ فهرست نام‌های رأی‌دهنده‌گان، ایجاد مراکز رأی‌دهی، کاهش مصارف انتخاباتی، تعیین سقف هزینه‌های انتخابات به تمام نامزدان، تعیین ناظران از سوی نهادهای مدنی و احزاب سیاسی و ثبت نتایج آرا در سطح ولایت‌ها از مهم‌ترین اصل‌هایی اند که در این بسته گنجانده شده است.

به کارگیری از ابزارهای برقی برای انتقال نتایج از مراکز رأی‌دهی به دفترهای ولایتی و مرکزی، تهیۀ کارشیوه‌یی شفاف برای استخدام کارمندان موقت، جلوگیری از مداخله‌های زورمندان در این روند و برخورد قانونی با تخلفات مالی کمیسیون و آن کارمندانی که به سود و زیان نامزدان کار می‌کنند از دیگر اصل‌های این بسته اند.

یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان می‌گوید، آنان از کمیسیون‌های انتخاباتی انتظار دارند تا شفافیت کامل و استقلالیت خود را حفظ کنند و دیدگاه‌های مردم را نیز در نظر گیرند. مسؤولان فیفا از ریاست جمهوری و ریاست اجرایی نیز می‌خواهند که به استقلالیت کیمسیون‌های انتخاباتی حرمت بگذارند.

شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری در این نشست می‌گوید، برای کاهش هزینۀ برگزاری انتخابات، باید انتخابات پارلمانی، شهرداری‌ها، شورای ولایتی و شورای ولسوالی‌ها در یک زمان برگزار شوند.

سیدفاضل سانچارکی، مشاور فرهنگی ریاست اجرایی می‌گوید، باید تمام کارت‌های رأی‌دهی سال‌های گذشته باطل و بر بنیاد اسناد معتبر به رأی‌دهنده‌گان کارت جدید صادر شود.

اما معاذالله دولتی، نمایندۀ کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، طرح باطل‌کردن کارت‌های پیشین رأی‌دهی و یا تمدید دوبارۀ آن‌ها را بررسی می‌کنند. به گفتۀ آقای دولتی، تعیین حوزه‌های انتخاباتی، متوازن‌ساختن مراکز رأی‌دهی، تهیه فهرست رأی دهنده‌گان و اصلاح ساختاری و تشکیلاتی از اولویت‌های کاری این کمیسیون اند.