شنبه 26 حوت|اسفند 1396 برابر با 17 مارچ 2018

روسیه به تحریم‌های آمریکا واکنش نشان می‌دهد 10 جدی|دی 1395

 

بر بنیاد گزارش‌ها، مقام‌های روسی می‌گویند، در برابر تحریم‌های واشنگتن و اخراج دیپلمات‌هایش از خاک آمریکا واکنش نشان خواهد داد.

بارک اوباما رییس جمهور ایالات متحده آمریکا پنج‌شنبه 29 دسیمبر روسیه را به اتهام حمله سایبری در برابر کمیتۀ مرکزی حزب دموکرات و آزارواذیت دیپلمات‌های این کشور در مسکو تحریم کرده است.

واشنگتن در واکنش به ایجاد مزاحمت برای دیپلمات‌هایش در مسکو دستور اخراج 35 دیپلمات روسی را از آمریکا نیز صادر کرده و این دیپلمات‌ها که به گفتۀ آمریکا مأموران اطلاعاتی هستند باید تا کمتر از 72 ساعت خاک ایالات متحده را ترک کنند.

اما در واکنش به این عملکرد آمریکا، دیمیتری پسکوف، سخنگوی رییس جمهور روسیه وعده داده است که بر بنیاد اصل عمل متقابل، مسکو در عرصه‌های مشابهی برای واشنگتن «ناراحتی‌های جدی‌یی» را ایجاد خواهد کرد. او گفته است که مسکو برای انتقام‌گیری عجله ندارد.

آمریکا سرویس امنیت فدرال روسیه (اف بی آی) و سازمان اطلاعات ارتش روسیه (جی آر یو) را نیز تعطیل کرده  است. اوباما که برای گذرادن تعطیلات آخر سال 2016  به زادگاهش در ایالت هاوایی رفته در بیانیه‌‌یی گفته است «تمام آمریکایی‌ها از اقدامات روسیه باید نگران باشند.»

ایالات متحده می‌گوید سازمان‌های جاسوسی روسیه هزاران ایمیل دستیاران هیلاری کلینتون را در اختیار سایت افشاگر ویکی لیکس قرار دادند تا انتشار آن‌ها در اوج کارزار انتخاباتی امسال بر شانس پیروزی نامزد دموکرات‌ها اثر بگذارد.

اما مسکو اتهام مداخله در انتخابات آمریکا را بی‌بنیاد می‌داند. دیمیتری پسکوف، ‌ سخنگوی ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، تحریم‌های تازه در برابر مسکو را غیرقانونی می‌خواند و می‌گوید، دولت اوباما برای برهم زدن روابط مسکوـواشنگتن و ضربه زدن به سیاست خارجی دولت آیندۀ دونالد ترامپ دست به این کار زده است.

جان مککین و لینزی گراهام، از سناتوران جمهوریخواه که از منتقدان سرسخت سیاست‌های پوتین به شمار می‌روند، در یک بیانیۀ مشترک از این اقدام بارک اوباما استقبال کرده‌اند.

استنی هویر، از رهبران دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا نیز از این اقدام کاخ سفید استقبال کرده می‌گوید، امیدوار است که در سال آینده دونالد ترامپ رییس جمهور تازۀ این کشور تحریم‌های بیشتری را در برابر مسکو در نظر گیرد.

دونالد ترامپ نیز با صدور بیانیه‌یی اعلام کرده که آمریکا باید به مسایل بزرگ‌تری بی‌اندیشد. او گفته است که هفتۀ آینده در زمینۀ منافع کشور و مردمش، با رییسان سازمان‌های امنیتی آمریکا دیدار خواهد کرد.