آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

چرا زمین‌های شهرک‌های رهایشی به کندزیان توزیع نمی‌شود؟ 10 جدی|دی 1395

 

شماری از باشنده‌گان ولایت کندز، از توزیع نشدن نمره‌های رهایشی از سوی حکومت محلی در این ولایت شکایت دارند.

آنان می‌گویند، در کنار گردآمدن آواره‌گان داخلی در مرکز این ولایت، روند برگشت مهاجران از کشورهای بیرونی نیز افزایش یافته، اما حکومت محلی از چند سال به این‌سو زمین‌های شهرک‌های رهایشی را به مردم توزیع نمی‌کند.

این باشنده‌گان کندز، خواهان توزیع بی‌درنگ نمره‌های رهایشی به نیازمندان از سوی مسؤولان حکومت محلی اند.

خال‌محمد، از باشنده‌گان ولسوالی علی‌آباد می‌گوید، در سال‌های نخست حکومت پیشین قرار بود در این ولسوالی یک شهر ساخته شود، اما تاکنون کار ساخت‌وساز آن آغاز نشده است.

اما مسؤولان ریاست اراضی کندز می‌گویند، پنج سال پیش سندهای ملکیت 16 شهرک رهایشی را در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت در اختیار حکومت محلی قرار داده‌اند.

محمدابراهیم ترکمن، رییس اراضی کندز می‌گوید، این ریاست در مرکز و 6 ولسوالی کندز، سندهای‌ ملکیت‌ 14 شهرک رهایشی را در اختیار ریاست معارف و ریاست مهاجران و ملکیت 2 شهرک دیگر را در اختیار شهرداری این ولایت قرارداده است.

به گفتۀ او، اما با سپری شدن 5 سال تاکنون تنها نمره‌های اندکی در شهرک‌ معلمان و مهاجران در مرکز شهر به نیازمندان توزیع شده است.

آقا ترکمن هشدار داده می‌گوید، اگر این شهرک‌ها توزیع نشود، مردم زمین‌های دولتی را غصب خواهند کرد.

اما اسدالله عمرخیل، والی کندز، افزایش ناامنی‌ها را از دلایل اصلی توزیع نشدن شهرک‌های رهایشی عنوان می‌کند. آقای عمرخیل می‌گوید، پس از پاک‌سازی اطراف شهر و ولسوالی‌ها از وجود طالبان، کار توزیع نمره‌های رهایشی به نیازمندان آغاز خواهد شد.

به گفتۀ باشنده‌گان کندز، حکومت محلی در 15 سال گذشته، تنها یک شهرک را در منطقۀ سردوره در مرکز شهر به کارمندان دولتی و نیازمندان توزیع کرده است.