سه‌شنبه 29 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 مارچ 2018

صدها آواره در نتیجۀ درگیری دو فرمانده در بغلان 12 جدی|دی 1395

 

در نتیجۀ درگیری میان افراد یک فرمانده مسلح غیرمسؤول با افراد فرمانده پولیس ولسوالی‌ بُرکۀ ولایت بغلان صدها خانواده آواره شدند.

شماری از باشنده‌گان ولسوالی بُرکه بغلان به سلام‌وطندار می‌گویند، از چند روز به این‌سو افراد مسلح فرمانده پولیس این ولسوالی به دلیل دشمنی‌های شخصی با افراد یکی از فرماندهان مسلح غیرمسؤول به نام ملاامیر، در بُرکه با هم درگیری شده‌اند.

به گفتۀ آنان در جریان این درگیری‌ها در منطقۀ شرشر و سای‌هزارۀ بُرکه بیش از 300 خانواده خانه‌های‌شان را ترک کرده‌اند. این باشنده‌گان بُرکه، فرمانده پولیس این ولسوالی را به دست داشتن در ناامنی‌ها و نابسامانی‌ها میان فرماندهان مسلح غیرمسؤول نیز متهم کرده خواهان برکناری او هستند.

عنایت‌الله برهانی، یک باشندۀ این ولسوالی می‌گوید: «بر خانه‌ها راکت برخورد کرده و ویران شده‌اند، هرشب فرمانده پولیس و آنان (فرمانده غیرمسؤول) کمین و کمین بازی دارند.»

ملاامیر، فرمانده مسلح غیرمسؤول، نیز محمدعلی فرمانده پولیس بُرکه را به آزارواذیت مردم و دست داشتن در قتل دوستانش متهم می‌کند.

او می‌گوید، این موضوع را با ریاست جمهوری، دادگاه عالی، دادستانی کل و وزارت‌های دفاع و داخله در میان گذاشته، اما تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه نشده است.

اما محمدعلی، فرمانده پولیس بُرکه می‌گوید، چند روز پیش ملاامیر، فرمانده مسلح غیر مسؤول با یک فرمانده غیر مسؤول دیگر در این ولسوالی باهم درگیر شده بودند و او به دستور فرمانده پولیس ولایت بغلان این درگیری را خاموش ساخته است.

فرمانده پولیس بُرکه می‌گوید:« این فرمانده غیر مسؤول می‌رود، گِرد خانه یک فرمانده غیر مسؤول دیگر را محاصره می‌کند، راکت می‌زند و کودکان او را زخمی کرده است.»

او ملاامیر را به باج‌گیری، زورگویی وآزارواذیت مردم متهم کرده می‌گوید، جلو این کارهایش را نیز گرفته است.

این در حالی‌ست که پیش از این نیز شماری از باشنده‌گان ولسوالی بُرکه، محمدعلی، فرمانده پولیس این ولسوالی را به باج‌گیری و گرفتن عُشر و زکات از مردم متهم کرده بودند.