آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

باجوه؛ اسلام‌آباد آمادۀ همکاری برای تأمین صلح در افغانستان است 12 جدی|دی 1395

 

قمرجاوید باجوه، رییس جدید ستاد کل ارتش پاکستان در نخستین تماس تیلفونی با مقام‌های افغانستان به کابل دعوت شد. او در این تماس با رییس جمهور غنی و رییس اجرایی حکومت خواستار تلاش‌ کابل و اسلام‌آباد برای تأمین صلح در منطقه شده است.

آصف غفور، سخنگوی ستاد کل ارتش پاکستان می‌گوید که آقای باجوه در گفت‌وگو با مقام‌های افغانستان وعده سپرده تا در روند صلح  افغانستان همکاری کند.

در این گفت‌وگو رییس ستاد کل ارتش پاکستان دعوت مقام‌های افغانستان برای سفر به کابل را پذیرفته، اما تاکنون زمان این سفر مشخص نشده است.

نذیرخان، آگاه سیاسی در پاکستان به سلام‌وطندار می‌گوید که این تماس و دعوت از آقای باجوه برای سفر به افغانستان با نشست سه‌جانبۀ روسیه، چین و مسکو در مسکو ارتباط مستقیم دارد.

رحیم‌الله یوسفزی، دیگر آگاه سیاسی در پاکستان می‌گوید که پس از تیره‌گی روابط کابل ـ اسلام‌آباد گفته‌های رییس ستاد کل ارتش پاکستان اقدام خوبی برای بهبود روابط دو کشور است. به گفتۀ آقای یوسفزی، دعوت از آقای باجوه برای سفر به کابل یک گام خوب در بهبود روابط کابل ـ اسلام‌آباد خواهد بود.

تیره‌گی روابط افغانستان و پاکستان برمی‌گردد به خراب‌شدن وضعیت امنیتی در افغانستان. با این که سران حکومت به ویژه رییس جمهور در آوان روزهای کاری‌اش بارها به پاکستان سفر کرد، اما رویدادهای انفجاری و انتحاری که به گفتۀ مسؤولان در خاک پاکستان طرح‌ریزی می‌شدند، تمام این تلاش‌ها را بی‌نتیجه پایان دادند.

اکنون با تغییر قمرجاوید باجوه به جای راحیل شریف، امیدها به تغییر سیاست پاکستان در قبال افغانستان بیشتر شده و به گفتۀ آگاهان آقای باجوه می‌تواند مهره‌یی برای بهبود روابط دو کشور باشد.