آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

یک زورمند در بغلان آب‌آشامیدنی 3 هزار خانواده را قطع کرده است 13 جدی|دی 1395

 

شماری از بزرگان قومی ولسوالی نهرینِ بغلان به سلام‌وطندار می‌گویند، یکی از زورمندان محلی این ولسوالی به نام ارباب رمضانی، از یک ماه به این‌سو آب‌آشامیدنیِ ۳ هزار خانواده را بسته است.

آنان می‌گویند، ریاست احیا و انکشاف دهات بغلان، ۱۰ سال پیش یک شبکۀ آب‌رسانی را بر فراز یک چشمه در منطقۀ بغلک شهرکهنه و توه‌شخ نهرین ساخته بود که آب‌آشامیدنی 3 هزار خانواده را از طریق لوله‌‌کشی تأمین می‌کند، اما اکنون این زورمند جریان آب این شبکه را قطع کرده است.

محمدگل، یکی از باشنده‌گان نهرین می‌گوید، در حال حاضر آنان از منطقه‌یی دیگر هر بشکه آب را به «100 افغانی» خریداری می‌کنند.

فضل‌الدین مرادی، ولسوال نهرین با تأیید این موضوع می‌گوید، با دو طرف این قضیه صحبت کرده‌اند و به زودی جریان آب این خانواده‌ها وصل خواهد شد.

به گفتۀ مسؤولان محلی نهرین، سال پار نیز ارباب رمضانی، جریان آب‌آشامیدنی را به روی شماری از باشنده‌گان این ولسوالی قطع کرده بود که با برگزاری جرگه این مشکل حل شد.

ولایت بغلان یکی از ولایت‌های ناامن در شمال کشور است. در این ولایت بر علاوۀ گروه طالبان و دیگر افراد مسلح غیرمسؤول، زورمندان محلی نیز فعالیت دارند که به گفتۀ باشنده‌گان، بیشترشان به قتل و دزدی، زورگویی، آدم‌ربایی، باج‌گیری و غضب زمین‌های دولتی متهم هستند.