شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

اوزبیکستان خواهان سرمایه‌گذاری بیشتر در افغانستان است 14 جدی|دی 1395

 

دومین کمیسیون مشترک بازرگانی و اقتصادی افغانستان ـ اوزبیکستان با دست پر به کشور بازگشته است. مقام‌های افغانستان در نشست ارایۀ دستاوردهای این کمیسیون می‌گویند که در دیدارشان با مقام‌های اوزبیکستان، این کشور برای سرمایه‌گذاری در افغانستان علاقه‌مندی نشان داده است.

در این نشست خبری که امروز برگزار شده بود، وزیران تجارت و صنایع، فواید عامه، انرژی و آب، صحت، حمل‌ونقل و هوانوردی و زراعت و آب‌یاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی و بازرگانی افغانستان ـ اوزبیکستان را پردستاورد می‌دانند.

محمدهمایون قیومی، مشاور ارشد رییس جمهور در بخش زیربنا می‌گوید، افغانستان به زودی با اوزبیکستان در بخش‌های کشاورزی، دواودارو، انرژی، نفت‌ و گاز، معادن و تجارت تفاهم‌نامه‌های بازرگانی و اقتصادی امضا می‌کند.

همایون رسا، وزیر تجارت و صنایع نیز می‌گوید که با امضای تفاهم‌نامۀ تجارتی با اوزبیکستان، روابط بازرگانی و اقتصادی افغانستان با کشورهای چین، روسیه و قزاقستان گسترش می‌یابد.

به گفتۀ آقای رسا، در حال حاضر کالاهای بازرگانی افغانستان از طریق ایران و پاکستان با ۹۰ روز تأخیر و با هزینه بسیار زیاد به چین، روسیه و قزاقستان صادر می‌شود، اما با امضای این تفاهم‌نامه، کالاهای بازرگانی کشور با هزینۀ کم و در زودترین فرصت به این کشورها صادر می‌شود.

اسدالله ضمیر، وزیر زراعت و آب‌یاری نیز در این نشست می‌گوید که امضای تفاهم‌نامۀ کشاورزی با اوزبیکستان، زمینۀ رشد کشاورزی را به‌ گونۀ معیاری فراهم می‌کند.

اوزبیکستان در پانزده سال گذشته بیش از میلیون‌ها دالر در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده است، اما مقام‌های وزارت تجارت می‌گویند که در سال‌های اخیر، روابط بازرگانی و اقتصادی اوزبیکستان با افغانستان کاهش یافته.