شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

پول معادن غور به جیب طالبان می‌رود 16 جدی|دی 1395

 

شماری از اعضای شورای ولایتی غور از استخراج معادن این ولایت از سوی طالبان  و زورمندان نگرانی می‌کنند و می‌گویند، تمام درآمد‌های این معادن به جیب طالبان و زورمندان محلی می‌رود.

عبدالبصیر قادری، معاون شورای ولایتی غور می‌گوید، طالبان برخی از معادن لاجورد و زمرد این ولایت را با شماری از شرکت‌‌ها و قاچاق‌بران قرارداد کرده و مسؤولان این شرکت‌ها در بدل استخراج معادن، درصدیِ چشم‌گیری را به طالبان و زورمندان می‌دهند.

قیس رنجبر، آمر معادن غور نیز می‌گوید، در حال حاضر برخی از معادن این ولایت را طالبان و زورمندان محلی در اختیار دارند.

به گفتۀ آقای رنجبر، سال ‌پار قرارداد استخراج یک معدن زغال سنگ در این ولایت به یک شرکت خصوصی سپرده شد، اما به دلیل نبود امنیت این شرکت حاضر به استخراج آن نشد.

عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور نیز با تأیید استخراج معادن این ولایت از سوی زورمندان محلی می‌گوید، در حال حاضر معادن زغال سنگ در ولسوالی‌های تولک، دولتیار و فیروزکوه هم از سوی افراد سودجو و زورمندان محلی استخراج می‌شود. آقای خطیبی، حکومت محلی را در جلوگیری از استخراج معادن از سوی طالبان و زورمندان به ناتوانی متهم می‌کند.

غور از ولایت‌های کوهستانی و ناامن غرب کشور است که  بر بنیاد یافته‌های متخصصان، در این ولایت معادنِ سُرب، سیماب، نمک، آهن، زمج، طلا، نقره، زغال سنگ، لاجورد و سنگ رخام وجود دارد.