آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

نبود بازار صنایع دستی در غور‌؛ زنان صنعت‌کار را خانه‌نشین کرده است 17 جدی|دی 1395

 

برخی از بانوان صنعت‌کار در ولایت غور که با مشکلات زیادی مهارت‌های گونه‌گون صنعتی را آموخته اند از نبود بازار مشخص برای صنایع تولیدی‌شان نگران اند. آنان می‌گویند، اگر بازاری برای عرضه محصولات‌ بانوان پیشه‌ور در این ولایت وجود داشته باشد، بسیاری آنان مشکلات مالی‌شان را از همین مجرا حل می‌کنند.

این بانوان صنعت‌کار در گفت‌وگویی با سلام‌وطندار می‌گویند، نبود بازار مناسب برای فروش صنایع دستی‌شان سبب شده است که برخی از بانوان پس از فراگیری آموزش‌های فنی، دوباره خانه نشین شوند.

فرشته و رابعه که هم‌اکنون مصروف آموزش هستند می‌گویند، حکومت باید در بخش فعالیت و جایگاه بانوان در غور بیشتر کار کرده و مکانی برای فروش صنایع دستی‌شان بسازد. آنان می‌گویند در صورت فراهم‌سازی زمینه فروش صنایع دستی‌شان مشکلات اقتصادی‌شان رفع خواهد شد.

مهتاب خالدی، مدیر خدمات اجتماعی و فرهنگی ریاست امور زنان غور می‌گوید، بانوان زیادی در این ولایت از سوی نهادهای داخلی و خارجی آموزش‌های حرفوی قالین‌بافی، خامک‌دوزی و خیاطی را فراگرفته‌اند، اما نبود بازار مناسب برای فروش این صنایع سبب شده تا آنان از این صنعت دوری کرده و دوباره خانه‌نشین شوند.

عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور می‌گوید، رسم‌ورواج‌های ناپسند و دیدگاه‌های زن ستیزانه مانع حضور زنان و عرضۀ صنایع دستی‌شان در بازارها شده است. اما تعهد می‌کند که به زودی بازاری را مخصوص بانوان ایجاد کنند.

بانوان صنعت‌کار در غور می‌گویند با این که حکومت وحدت ملی و مسؤولان محلی همواره برای ظرفیت‌سازی بانوان تعهد کرده اند، اما تاکون به گونۀ بنیادی دراین بخش کاری نشده و هنوزهم بانوان با مشکلات زیادی روبه‌رو اند.