آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

افزایش ناامنی‌ها و بسته شدن درِ 15 مکتب در شاه‌ولیکوتِ کندهار 19 جدی|دی 1395

 

برخی از اعضای شورای مردمی و بزرگان قوم در ولسوالی شاه‌ولیکوت کندهار با نگرانی از افزایش ناامنی‌ها در این ولسوالی می‌گویند، به علت افزایش ناامنی‌ها در این ولسوالی از میان 17 مکتب، تنها درِ 2 مکتب به روی دانش‌آموزان باز است. آنان مسؤولان محلی این ولسوالی را به بی‌توجهی متهم می‌کنند.

ظاهرجان، عضو شورای مردمی شاه‌ولیکوت در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید، این ولسوالی 720 روستای خُردوبزرگ دارد و تنها 2 مکتب برای کودکان این روستاها بسنده نیست. او هشدار داده می‌گوید، اگر حکومت در تأمین امنیت این ولسوالی توجه جدی نکند، درِ این 2 مکتب نیز به روی دانش‌آموزان بسته خواهد شد. این عضو شورای مردمی می‌افزاید که در حال حاضر شماری از باشنده‌گان این ولسوالی به خاطر ناامنی‌ها آواره شده‌اند.

گلبدین، عضو دیگر شورای مردمی شاه‌ولیکوت می‌گوید، قاچاق‌بران، مواد مخدر هلمند را از مسیر این ولسوالی انتقال می‌دهند، این موضوع نیز سبب افرایش ناامنی‌ها شده که بیشتر زیان آن برای مردم محل می‌رسد.

نظرمحمد صمیمی، مسؤول بخش رسانه‌های ریاست معارف ولایت کندهار نیز با تأیید این موضوع می‌گوید، از میان 17 مکتب و یک مدرسۀ‌دینی در شاه‌ولیکوت، تنها یک مکتب عالی و یک مکتب متوسطۀ به روی 600 دانش‌آموز پسر باز است. او می‌گوید، اگر امنیت این ولسوالی تأمین شود درِ تمام مکتب‌ها به روی دانش آموزان باز خواهد شد.

ولسوالی شاه‌ولیکوت، یک ولسوالی کوهستانی‌ست و در پنجاه کیلومتری شمال شهر کندهار موقعیت دارد که گذشته از هم‌مرز بودن با ولسوالی‎های میانشین و نیش با ولایت‌های ارزگان و زابل نیز هم‌مرز است.