سه‌شنبه 29 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 مارچ 2018

افغانستان؛ میدان مانورهای واشنگتن و مسکو 19 جدی|دی 1395

 

قرار بود نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان به پایین‌ترین سطح کاهش یابند، اما واشنگتن اخیراً تصمیم گرفته که 300 تن از نیروهای دریایی‌اش را به هلمند بفرستد. از سوی دیگر مسکو از روابطش با طالبان سخن می‌گوید و هر روز به دادوگرفت این کشور با این گروه افزوده می‌شود. روابط این دو قطب قدرت جهان در افغانستان این را نشان می‌دهد که این کشور به میدان رزمایش ابرقدرت‌های جهان درآمده است.

اما این رزمایش‌ها و مانورهای نظامی و سیاسی چه تأثیری بر افغانستان دارد و حکومت در چنین وضعیتی چه باید کند؟ برای پاسخ این پرسش‌ها سری زده‌ایم به آگاهان سیاسی.

به باور این آگاهان، افغانستان باید از این مانورها به نفع خود استفاده کند و «از گل ماهی بگیرد.»

به گفتۀ آنان، مسکو آشکارا در امور داخلی افغانستان مداخله می‌کند و این کشور در پی روشن‌نگه‌داشتن آتش جنگ در افغانستان است تا جنگ در مرزهای تحت اداره‌اش نفوذ نکند.

کابل‌خان تدبیر، می‌گوید، روسیه به دنبال قدرت‌نمایی در سرزمین‌هایی‌ست که سال‌ها پیش تحت سلطه‌اش بودند. آقای تدبیر می‌افزاید، دستگاه دیپلوماسی افغانستان در چند سال‌ گذشته در برابر کشورهای همسایه درست عمل نکرده و باید از مانورهای سیاسی کشورهای دوروبرش به سود خود استفاده کند.

عاشق‌الله یعقوب، یکی دیگر از آگاهان سیاسی به این باور است که روسیه مجبور است در هر نقطۀ جهان در برابر آمریکا قدرت‌نمایی کرده و به هر عمل این کشور واکنش نشان ‌دهد.

آقای یعقوب، درگیرشدن افغانستان را در بازی قدرت‌ها از روی ناچاری می‌داند و می‌گوید، توقف این بازی از توان مقام‌های افغانستان خارج است.

این آگاهان بر سودجویی حکومت از بازی قدرت‌ها تأکید کرده و می‌گویند، افغانستان توانایی سودجویی از این بازی‌ها را دارد.