آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

شماری از زنان: هنگام زایمان پزشکان ما را دشنام می‌دهند و لت‌وکوب می‌کنند 21 جدی|دی 1395

 

شماری از زنان می‌گویند که هنگام زایمان در شفاخانه‌های دولتی، پزشکان با آنان برخورد خوب ندارند و حتا «آن‌ها را لت‌وکوب می‌کنند.» این زنان می‌گویند، پس از نخستین تجربۀ‌شان برای زایمان در شفاخانه‌های دولتی، عهد بسته اند که هرگز دیگر به این شفاخانه‌ها مراجعه نکنند.

مریم ایمان، مادری که چهار کودک دارد، به سلام‌وطندار می‌گوید، زمانی که برای زایمان به یکی از زایشگاه‌های دولتی رفته بود با برخورد نادرست پزشک روبه‌رو شد. او می‌گوید، حین زایمان پزشکان او را لت‌وکوب کرده و حتا بارها به او فحش و دشنام داده اند.

عابده، یکی دیگر از این شمار زنان می‌گوید که حین زایمان، پزشکان به او هیچ توجهی نداشته اند و بیشتر توجه به کسانی که شناخت و واسطه دارند معطوف است.

همراهان بیماران نیز از برخورد نادرست پزشکان زن و کارکنان زایشگاه‌های دولتی شکایت دارند. آنان می‌گویند، هنگامی که بیمارشان را برای زایمان به زایشگاه می‌آورند، پزشکان با همراه بیمار هم زشت برخورد می‌کنند.

اما قمرالدین صدیقی، مشاور وزارت صحت مشکلات در شفاخانه‌های دولتی را می‌پذیرد و می‌گوید، پزشکان نیز بار‌ها از برخورد نادرست بیماران و همراهان‌شان شکایت کرده‌اند و به گفتۀ او این برخوردها «عموماً دو طرفه است.» آقای صدیقی تأکید می‌کند که برای از میان برداشتن این مشکلات، تدابیر لازم روی دست گرفته شده است.

مسؤولان وزارت صحت می‌گویند، در حال حاضر به دلیل ناامنی‌، نبود کارکنان صحی زن، نبود خدمات حمل‌ونقل و رسم‌ورواج‌های ناپسند، نمی‌توانند خدمات بهتری برای شهروندان، به ویژه مادران و کودکان ارایه کنند.