آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

سربازگیری هراس‌افگنان اوزبیکستانی از کودکان در جوزجان 21 جدی|دی 1395

 

شماری از باشنده‌گان ولسوالی قوش‌تپۀ جوزجان با ابراز نگرانی میگویند، هراس‌افگنان اوزبیکستانی برای انجام حمله‌های انفجاری و انتحاری از دانش‌آموزان این ولسوالی سرباز گیری می‌کنند. به گفتۀ آنان، این هراس‌افگنان خانواده‌های‌شان را نیز با خود در این ولسوالی آورده‌اند.

افضل، کودک 12 ساله باشندۀ ولسوالی قوش‌تپه است. او که پیش از این فریب هراس‌افگنان را خورده در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار چنین می‌گوید، جنگ‌جویان خارجی دانش‌آموزان را از مکتب‌ها می‌برند و برای‌شان چه‌گونه‌گی ماین‌گذاری در مراکز آموزشی و انجام حمله‌های انتحاری را آموزش می‌دهند.

افضل می‌گوید: «اوزبیکستانیها ما را می‌بردند و بشکه‌های آماده شده را می‌دادند و می‌گفتند که به مکتب‌های‌تان گور کنید و بعد انفجارش دهید، شما شهید می‌شوید.»

شماری از باشندهگان ولسوالی قوش‌تپه که از سرگذشت کودکانشان روایت‌های تلخی دارند، از حکومت میخواهند تا با راه اندازی عملیاتی جلو فعالیت‌های جنگ‌جویان اوزبیکستانی را در این ولسوالی بگیرد و کودکان‌شان را از دام آنان نجات دهد.

حفرۀ تمرینی برای جاسازی مواد انفجاری توسط کودکان

حیدر، باشندۀ قوش‌تپه می‌گوید، اوزبیکستانی‌ها برای 200 تا 300 کودک و دانش‌آموز، چه‌گونه‌گی انجام حمله‌های انتحاری و ماین‌سازی را آموزش داده‌اند.

مسؤولان محلی جوزجان حضور جنگ‌جویان اوزبیکستانی را در این ولایت تأیید می‌کنند، اما می‌گویند، این هراس‌افگنان توانایی جلب‌وجذب دانش‌آموزان به صف‌شان را ندارند. محمدرضا غفوری، سخنگوی والی جوزجان، آموزش کودکان از سوی هراس‌افگنان اوزبیکستانی در ولسوالی قوش‌تپه را رد کرده و می‌گوید، افراد وابسته به حزب تحریک اسلامی اوزبیکستان در این ولسوالی تنها برای طالبان و داعشیان چه‌گونه‌گی انجام حمله‌های انتحاری را آموزش می‌دهند.‌

قوش‌تپه از ولسوالیهای ناامن جوزجان است که در کنار دیگر گروه‌های هراس‌افگنی اخیراٌ جنگ‌جویان اوزبیکستانی نیز فعالیت‌های‌شان را در این ولسوالی آغاز کرده‌اند و برخی پاسگاه‌های امنیتی به دلیل بسته بودن راه‌ها از طریق هوا اکمال می‌شوند.

به دلیل حذف هویت این کودک 12 ساله، افضل نام مستعاری‌ست که برای او انتخاب شده است.

ولسوالی قوش‌تپۀ جوزجان