آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

گلدن گلوب و نطق سیاسی مریل استریپ علیه دونالد ترامپ 21 جدی|دی 1395

یاسر بیانی دانش‌آموختۀ سینما  

مریل استریپ، بازیگر توانمند هالیوود که یکی از شاخص‌ترین شخصیت‌های سینما در دهه‌های اخیر است و در تعداد نامزدی برای دریافت اسکار نیز رکورددار محسوب می‌شود، ساعاتی پیش در نطق پذیرفتن جایزۀ «سیسیل بی.دمیل» در هفتادوچهارمین مراسم اهدای جوایز گولدن گلوب با کوبیدن عملکرد دونالد ترامپ، رییس جمهور منتخب ایالات متحده خبرساز شد.

«هالیوود مملو از غریبه‌ها و خارجی‌هاست، اگر بخواهی همۀ‌شان را بیرون کنی هیچ چیز برای تماشا نخواهی داشت، جز فوتبالی مخلوط با هنرهای رزمی (فوتبال آمریکایی) که آن هم جزء هنر حساب نمی‌شود!» او این جملات را با صدایی گرفته و چشمانی اشک‌بار در نطق خود پس از قبول‌کردن جایزۀ افتخاری یک عمر فعالیت هنری به زبان آورد.

او با اشاره به شوخی کنایه‌آمیز «هیو لوری» که پیش از او به طنز، اتحادیه را بدنام‌ترین بخش هالیوود در حال حاضر عنوان کرد و این دوره از مراسم گلدن گلوب را آخرین مراسم آن دانست، ـ زیرا مراسم توسط اتحادیۀ رسانه‌های خارجی هالیوود برگزار می‌شود و با توجه به سیاست‌های ترامپ در برابر خارجی‌ها، او این دوره را آخرین دورۀ این مراسم دانست ـ گفت: «اما ما کی هستیم؟ در آن صورت هالیوود چیست؟ هالیوود چیزی نیست جز گروهی از آدم‌ها از جای جای جهان...» او سپس در تأیید سخنان خود به پس زمینۀ تربیتی خودش در نیوجرسی (جایی غیر از هالیوود)، سارا پالسون (که در فلوریدا به دنیا آمده و توسط مادرش در بروکلین بزرگ شده)، سارا جسیکا پارکر (اهل اوهایو)، امی آدامز (در ایتالیا به دنیا آمده)، ناتالی پروتمن (در اورشلیم به دنیا آمده)، روث نگا (در آدیس آبابای کشور اتیوپیا به دنیا آمده و در ایرلند بزرگ شد، حالا برای ایفای نقش یک دختر اهل ویرجینیا نامزد دریافت جایزه است)، ویولا دیویس (اهل کارولینای شمالی)، دو پاتل (متولد کنیا و بزرگ شدۀ لندن، حالا برای ایفای نقش یک هندی که در تاسمانیا بزرگ شده نامزد دریافت جایزه است) و رایان گاسلینگ (اصالتاً اهل کانادایی) اشاره کرد و با لحن تمسخرآمیزی پرسید: «گواهی تولد هر کدام این‌ها کجاست؟!»

استریپ در ادامه خاطرنشان کرد که یک «عملکرد» (کلمه‌یی که برای بازیگری نیز به کار می‌رود) امسال بسیار برجسته بود، تمسخر آشکار و عمومی سرگی کوالسکی یک گزارش‌گر معلول (نیویورک تایمز) توسط دونالد ترامپ. او گفت: «هیچ چیز خوبی در مورد این کار وجود ندارد، اما او (ترامپ) کار خودش را کرد. این کارش قلبم را شکست و هنوز از زمانی که شاهد ماجرا بودم نتوانستم آن را از سرم بیرون کنم چون چیزی که دیدم یک فیلم سینمایی نبود، در زنده‌گی واقعی اتفاق افتاده بود. این حس به تمسخرگرفتن وقتی توسط کسی در ابزاری مانند رسانۀ جمعی مورد استفاده قرار می‌گیرد در واقع مجوزی‌ست برای دیگران برای انجام عین همان رفتار. بی‌احترامی، بی‌احترامی متقابل خواهد آورد، خشونت نیز خشونت به بار می‌آورد. مادامی که قدرتمندان از قدرت‌شان برای زورگویی علیه دیگران استفاده می‌کنند ما همه بازنده خواهیم بود.»

«هالیوود مملو از غریبه‌ها و خارجی هاست. اگر بخواهی همۀ‌شان را بیرون کنی هیچ چیز برای تماشا نخواهی داشت، جز فوتبالی مخلوط با هنرهای رزمی (فوتبال آمریکایی) که آن هم جزء هنر حساب نمی‌شود!»

او پس از تأکید بر اهمیت و لزوم ایستاده‌گی رسانه‌ها در برابر این نوع رفتارهای ترامپ افزود: «ما به رسانه‌هایی پای‌بند به اصول نیازمندیم تا قدرتمندانه بتوانیم آن‌هایی که هرگونه بی‌عدالتی و هتک‌حرمتی روا می‌دارند را بازخواست کنیم، ما برای ادامه‌دادن راه‌مان به آن‌ها (رسانه‌ها) نیازمندیم و آن‌ها نیز برای حفاظت از حقیقت و راستی به ما نیاز خواهند داشت. مانند چیزی که دوست عزیزم، پرنسس لیای فقید یک بار به من گفت: قلب شکسته‌ات را بردار و آن را به هنر مبدل ساز.»

در ادامه ویولا دیویس، جایزۀ افتخاری این هنرمند پر کار و افسانه‌یی هالیوود را که پیش از این برندۀ 8 گولدن گلوب شده و 29 نامزدی دریافت جایزه را در کارنامه دارد به او اهدا کرد و افزود: «استعداد هنرپیشه‌گی او ما را متوجه معنای واقعی هنرپیشه‌بودن می‌کند و باعث می‌شود کمتر احساس تنهایی کنیم. تو باعث می‌شوی افتخار کنم که یک بازیگر هستم.» بازیگرانی چون آنه کندریچ، لاورن کاکس و میندی کالینگ نیز در صفحات خود در دنیای مجازی به تحسین سخنان استریپ پرداختند.

در این مراسم که در هتل بورلی‌هیلتون برگزار شده بود، مریل استریپ علاوه بر این جایزۀ افتخاری، به خاطر بازی در فیلم «Florence Foster Jenkins» ساختۀ استیفن فریرز، نویسنده‌گی نیکولاس مارتین نامزد در سافت جایزه نیز بود.

جایزۀ سالانۀ «سیسیل بی.دمیل» تحت عنوان «حامی برجستۀ دنیای سرگرمی» به افرادی با سابقۀ درخشان در سینما اهدا می‌شود که از آن جمله می‌توان به دنزل واشنگتن، جرج کلونی، وودی آلن، جودی فاستر، مرگان فریمن، رابرت دنیرو، مارتین اسکورسیزی، استیون اسپیلبرگ و وارن بیتی اشاره کرد.


ترجمه‌شده از هالیوود ریپورتر