يک‌شنبه 29 دلو|بهمن 1396 برابر با 18 فبروری 2018

خشونت علیه زنان؛ 22 قتل در 42 روز 21 جدی|دی 1395

 

مسؤولان وزارت امور زنان می‌گویند، در نزدیک به یک‌ونیم ماه گذشته 23 رویداد قتل زنان از 14 ولایت در این وزارت به ثبت شده است. آنان این آمار را نگران کننده دانسته و می‌گویند، مقتولان 2 تا 50 سال عمر داشتند.

سپوژمی وردک، معین مسلکی وزارت امور زنان در نشست خبریی می‌گوید، این رویدادهای قتل زنان در ولایت‌های کابل، پروان، لوگر، غور، غزنی، بغلان، دایکندی، کندهار، نیمروز، بادغیس، فراه، کاپیسا، سرپل و ارزگان از هشتم قوس تا بیست جدی سال جاری رخ‌داده است.

خانم وردک، رفتن به مکتب و بازار بدون محرم، کارکردن در بیرون از خانه، اختلاف بر سر تقسیم ارث، طویانۀ گزاف، خشونت‌ها و دشمنی‌های خانواده‌گی، ترک زنان از سوی شوهران‌شان و تن ندادن به ازدواج‌ اجباری را از علت‌های اصلی قتل زنان در کشور می‌گوید.

مسؤولان وزارت امور زنان خواهان رسیده‌گی جدی به پرونده‌های قتل زنان و محاکمۀ علنی عاملان آن از سوی نهادهای عدلی و قضایی اند.

حمیرا ثاقب، فعال حقوق زن در این نشست، خواهان عملی شدن قانون منع خشونت در برابر زنان است و از سران حکومت می‌خواهد تا برای امنیت روانی و فزیکی زنان تلاش کنند.

بر بنیاد آمارهای دادستانی اختصاصی مبارزه با خشونت در برابر زنان، از آغاز سال جاری تا ماه عقرب 3702 پروندۀ خشونت در برابر زنان در سراسر کشور به ثبت رسیده است که از این میان 926 پروندۀ آن شامل لت‌و‌کوب، آزارواذیت، قتل، خودکشی، خودسوزی و رویدادهای تجاوز بوده‌اند که در این نهاد ثبت شده است.