يک‌شنبه 29 دلو|بهمن 1396 برابر با 18 فبروری 2018

پنج دیپلومات عرب در انفجار مهمان‌خانۀ والی کندهار کشته شدند 22 جدی|دی 1395

 

مقام‌های امنیتی در کندهار می‌گویند، این انفجار از سوی شبکۀ حقانی طرح‌ریزی شده بود.

این انفجار حوالی ساعت هفت شام گذشته هنگامی در ساختمان مقام ولایت کندهار رخ داد که همایون عزیزی، والی این ولایت با جمعة الکعبی، سفیر امارات متحده عرب و شماری از بازرگانان در دفتر کارش دیدار داشته است.

جنرال عبدالرازق، فرمانده پولیس کندهار امروز در نشست خبریی می‌گوید، در بارۀ وقوع این انفجار از پیش اطلاع داشتند، اما نوعیت آن را نمی‌دانستند. آقای رازق، پیشتر گفته بود که مواد انفجاری در مُبل‌ها جاسازی شده است.

فرمانده پولیس کندهار می‌گوید، در این رویداد به شمول 5 دیپلومات عرب و یک ترجمان افغانستانی‌شان 11 تن کشته شدند. به گفتۀ او عبدالعلی شمسی، معاون والی کندهار، شاه‌احمد سعید، مسؤول ریاست روابط خارجی کندهار، نذیریما قریشی، دیپلومات افغانستان در امریکا، بازمحمد جوزجانی، نمایندۀ مردم جوزجان در مجلس نماینده‌گان و سراج‌الدین صفری سناتور فاریاب نیز شامل کشته شده‌گان اند.

در این انفجار به شمول همایون عزیزی والی کندهار و جمعة الکعبی، سفیر امارات متحده عرب و شماری از بازرگانان 18 تن دیگر زخمی شدند.

یک منبع امنیتی به سلام‌وطندار می‌گوید، همایون عزیزی، والی کندهار و جمعة الکعبی، سفیر امارات متحده برای درمان به شفاخانۀ میدان هوایی کندهار انتقال یافته‌اند. بر بنیاد معلومات، در این رویداد 5 تن سوخته‌اند که هویت‌شان قابل شناسایی نیست.

جنرال رازق، هدف این انفجار را از بین‌بردن شورای نظامی کندهار می‌داند و می‌گوید، نزدیک به 30 تن در این رویداد دست دارند و تاکنون شماری از کارگران بازسازی ساختمان ولایت بازداشت شده‌اند. به گفتۀ فرمانده پولیس کندهار، در این اواخر ایران، روسیه، شبکۀ حقانی و دستگاه استخباراتی پاکستان (آی.اس.آی) با هراس‌افگنان همکاری می‌کنند.

با آن که مقام‌های امنیتی کندهار شبکۀ حقانی را مسؤول طرح‌ریزی این انفجار می‌دانند، اما تاکنون به شمول این شبکه هیچ گروهی مسؤولیت این رویداد را به دوش نگرفته است.