سه‌شنبه 29 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 مارچ 2018

اتمر: طالبان در رویداد کندهار از جدیدترین مواد انفجاری کار گرفته‌اند 23 جدی|دی 1395

 

مشاور شواری امنیت ملی، حمله بر مهمان‌خانۀ والی کندهار را به طالبان نسبت می‌دهد و می‌گوید، در این انفجار از مواد انفجاری‌یی کار گرفته‌شده که تاکنون در افغانستان بی‌پیشینه بوده است.

محمدحنیف اتمر در سفرش به کندهار می‌گوید، با این که طالبان مسؤولیت این حمله را به دوش نگرفته اند، اما این گروه در این حمله دست داشته است.

آقای اتمر می‌گوید، رییس جمهور غنی، برای بررسی چه‌گونه‌گی این رویداد و مواد انفجاری کار گرفته‌شده در آن یک گروه فنی را گماشته است.

مشاور شورای امنیت ملی، با اشاره به حمله‌های انتحاری و انفجاری در یک روز در کابل، هلمند و کندهار می‌گوید، در تدابیر امنیتی غفلت صورت گرفته و این حمله‌ها از قبل برنامه‌ریزی شده اند.

این مقام بلندپایۀ حکومت، با زخمیان رویداد کندهار نیز دیدار کرده و وضعیت تمامی آنان را قناعت‌بخش می‌گوید.

روز گذشته اما جنرال عبدالرازق، فرمانده پولیس کندهار گفته بود که حمله بر مهمان‌خانۀ والی از سوی دستگاه استخباراتی پاکستان (آی.اس.آی) به کمک شبکۀ حقانی انجام شده است.

طالبان دست داشتن در این حمله را رد کردند و دیگر گروه‌ها نیز تاکنون مسؤولیت این رویداد را به دوش نگرفته ‌اند.

در نتیجۀ انفجاری که دو شب پیش در مهمان‌خانۀ والی کندهار، هنگام دیدار با جمعه الکعبی، سفیر امارات متحده عرب و شماری از بازرگانان رخ داد به شمول 5 دیپلومات عرب 11 تن کشته و به شمول همایون عزیزی، والی این ولایت و سفیر امارات متحده عرب 18 تن زخمی شدند.