سه‌شنبه 3 دلو|بهمن 1396 برابر با 23 جنوری 2018

ثبت نخستین شکایت علیه ترامپ در سومین روز از ریاست جمهوری 4 دلو|بهمن 1395

 

نخستین شکایت علیه دونالد ترامپ، رییس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا امروز رسماً به ثبت رسید. این شکایت از سوی دادستان‌های پیشین دفتر نظارت بر شئونات اخلاقی کاخ سفید علیه ترامپ مطرح شده که در آن رییس جمهور آمریکا به نقض قانون اساسی ایالات متحده به خاطر دریافت کمک از کشورهای خارجی متهم شده است.

با این که پیش از این هم دو شکایت علیه ترامپ ثبت شده بود، اما شکایتی که امروز به ثبت رسید، اولین شکایت از ترامپ در زمان ریاست جمهوری او به شمار می‌رود.

جسیکا لیدز، شکایت کرده بود، ترامپ باری او را در هواپیما دست‌مالی کرده است.

دیپاک گاپتا، یکی از مقام‌های دادگاه عالی آمریکا می‌گوید، در این شکایت آمده که به موجب قانون اساسی آمریکا پرداخت پول به بخش‌ها و مشاغل مرتبط به ریاست جمهوری ممنوع است و هدف از طرح این شکایت اعمال ممنوعیت برای ترامپ از پذیرش چنین پرداخت‌ها و هدایایی در آینده است.

افزون بر این شکایت، روز گذشته نیز اعلام شد که یک گروه نظارت بر اجرای قانون اساسی این کشور از دونالد ترامپ، به علت قرارداد اجارۀ هتل خود در واشنگتن رسماً به دولت فدرال شکایت کرده است.

شکایت نخست مربوط به هتل بین‌المللی ترامپ در واشنگتن دی.سی در محل املاک فدرال است که طبق توافق سال ۲۰۰۳، با ادارۀ خدمات عمومی، این محل به مدت ۶۰ سال اجاره شده است. بر اساس مدارک، ترامپ از زمان آغاز دورۀ ریاست‌ جمهوری هم مستأجر این هتل است و هم مالک آن که برخلاف قوانین است.

شکایت دوم هم در هفتۀ گذشته به ثبت رسید؛ یکی از زنانی که ترامپ را به فساد اخلاقی متهم کرده بود، شکایت جدیدی را علیه وی مطرح کرد.