آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

جان هرت، بازیگر سرشناس بریتانیایی درگذشت 9 دلو|بهمن 1395

 

سر جان هرت، بازیگر سرشناس بریتانیایی که دو نامزدی اسکار در کارنامه‌اش داشت در ۷۷ ساله‌گی درگذشت. جان هرت که برای دو فیلم «قطار سریع‌السیر نیمه‌شب» و «مرد فیل‌نما» نامزد اسکار شده بود، جمعه‌شب چشم از جهان فروبست.

آقای هرت که از سال ۲۰۱۵ به سرطان لوزالمعده مبتلا بود تا تابستان پیش نیز مشغول کار بود، اما در نهایت مجبور شد به توصیۀ پزشکان نمایش صحنه‌یی با عنوان «سرگرمی‌ساز» را نیمه‌کاره رها کند.

جدیدترین نقش‌آفرینی او در نقش یک کشیش در فیلم «جکی» با بازی ناتالی پورتمن بود و در زمان مرگ در حال کار در درام «تاریک‌ترین ساعت» درامی از جنگ جهانی دوم ساخته جو رایت بود. در این فیلم او در نقش چمبرلین، نخست‌وزیر بریتانیا بازی می‌کرد.

هرت سال ۱۹۴۰ در دربیشایر متولد شد و به دانشکدۀ هنر راه یافت و سپس به آکادمی سلطنتی هنرهای نمایشی در لندن پیوست و بعد به همکاری با تلویزیون پرداخت و در دهۀ ۱۹۶۰ در سریال «ماشین‌های Z » نقشآفرینی کرد.

نخستین فیلم تحسین شدۀ هرت در سینما «مردی برای تمام فصول» در سال ۱۹۶۶ بود و ۶ سال بعد از آن نخستین نامزدی بفتا را برای ایفای نقش یک قاتل سریالی کسب کرد. او سال ۱۹۸۰ در فیلم «مرد فیل‌نما» ساخته دیوید لینچ بازی کرد و برای آن نامزد اسکار و گلدن گلوب شد و یک جایزۀ بفتا ره به دست آورد

دروازۀ جهنم، تاریخ جهان: قسمت یک، قهرمانان، بیگانه و سریال کوتاه جنایت و مکافات از دیگر آثاری اند که هرت در آنان نقش‌آفرینی کرده است.

جان هرت آخرین جایزۀ بفتا را سال ۲۰۱۲ برای مشارکت فوق‌العاده در سینمای بریتانیا دریافت کرد و سال ۲۰۱۵ به افتخار دریافت لقب شوالیه یا «سر» نایل گردید.