سه‌شنبه 1 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 فبروری 2018

کاهش 50 درصدی درآمد ریاست معادن هرات 11 دلو|بهمن 1395

 

مسؤولان ریاست معادن ولایت هرات می‌گویند، درآمد ریاست معادن این ولایت در مقایسه به دو سال پیش کاهش یافته است. آنان علت این کاهش را عدم صادرات سنگ‌ مرمر به بازارها می‌دانند.

عبدالجلیل الیاس، رییس معادن هرات امروز (دوشنبه) در نشستی خبری می‌گوید، چند سال پیش سنگ‌ مرمر از طریق هرات به کشورهای همسایه فرستاده می‌شد و پس از پالایش در بازارهای جهانی به نام ایران و پاکستان به فروش می‌رسید. اما رییس جمهور در سفرش به هرات صادرات سنگ‌ مرمر خام را ممنوع کرده و وعدۀ پالایش سنگ مرمر را در داخل هرات داد. اما تاکنون این عده‌ها عملی نشده است.

به گفتۀ آقای الیاس، قرار است تا ماه جوزای سال آینده خورشیدی، سنگ مرمر در هرات پالایش شده و به نام افغانستان به بازارهای جهانی صادر می‌شود. او می‌افزاید که به علت نبود بودجه، وسایل و لابراتور مجهز تاکنون دیگر معادن هرات دست‌ناخورده مانده است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید، اداره محلی آمادۀ عملی کردن برنامه‌های وزارت در بخش معادن اند.

بر بنیاد آمارهایی ریاست معادن هرات، درآمد این ریاست در سال 1393 خورشیدی به 106 میلیون و 751 هزار و 448 افغانی می رسید، اما عواید این اداره در سال‌های 1394 و 1395 به 46 میلیون و 402 هزار افغانی رسیده که این رقم بیش از 50 درصد کاهش را نشان می‌دهد.