آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

نوری: زنده‌گی‌ام تغییر کرد، حالا دوست دارم کارفرما باشم 12 دلو|بهمن 1395

 

دانشگاه آمریکایی افغانستان سال 2005 در کابل بنیان گذاشته شد. این دانشگاه سالانه میزبان دانشجویان پرتلاش و بااستعدادی‌ست که با بلندترین نمرات مکتب را به پایان رسانده و با زبان انگلیسی کاملاً بلد باشند. دانشجویان این دانشگاه عموماً پس از فراغت توانسته‌اند در پست‌های بلندی صاحب شغل شوند.

محمدامین نوری دانشجوی سال چهارم دانشکدۀ اداره و تجارت دانشگاه آمریکایی افغانستان است. او می‌گوید، این دانشگاه مکانی برای رشد هرچه بهتر استعدادهای نخبه‌گان است.

آقای نوری می‌گوید، علاقه‌مند بوده تا رشتۀ مهندسی نرم‌افزار را در یکی از دانشگاه‌های معتبر بخواند، اما توان پرداخت هزینۀ این دانشگاه‌ها را نداشته است. نوری با اشاره به پسرکاکایش می‌گوید که نخستین بار از او نام این دانشگاه را شنیده است. پسرکاکایش امین را با دانشگاه آمریکایی افغانستان آشنا ساخته و از امکانات و خوبی‌های این مکان آکادمیک توصیف کرده است. نوری می‌گوید، تا زمانی که این همه را با چشمش ندیده بود باورش نمی‌شد چنین دانشگاهی در داخل افغانستان است.

این دانشجو می‌گوید، رقابت در این دانشگاه تنگاتنگ و دشوار است؛ زیرا «همۀ رقیبان نخبه‌ها اند و در رشتۀ خود خبره.» دانشجوها باید برای ورود به این دانشگاه آزمون تافل/آزمون انگلیسی به عنوان زبان بیگانه را بگذرانند و نمرات مکتب آن‌ها هم از ۷۵ بالاتر باشد.

به گفتۀ امین نوری، دانشگاه آمریکایی از نظر سیستم آموزشی با دانشگاه‌های معتبر جهان یک‌سان است، «این دانشگاه از نظر امکانات آموزشی به‌روزترین دانشگاه کشور است که دانشجویان با شیوه‌های آموزشی برتر جهان آموزش می‌بینند، همچنان این دانشگاه دارای یکی از غنی‌ترین کتاب‌خانه‌هاست.»

نوری می‌گوید، پیش از این که در این دانشگاه دانشجو شود بزرگ‌ترین آرزویش شغلی با مزایای عالی بود، اما حالا دیدش نسبت به آینده تغییر کرده. او می‌گوید، از این پس می‌خواهد کارفرما و رییس باشد نه زیردست و کارمند.

این دانشجو در کنار تحصیل شغل هم دارد. او می‌گوید، هزینۀ این دانشگاه بلند است، اما به امکانات و کیفیت آموزشی‌اش می‌ارزد. به گفتۀ نوری دانشگاه آمریکایی اما با دانشجویانی که توان پرداخت تمام پول یک ترم دانشگاه را ندارند، همکاری می‌کند.

به باور امین نوری، دانشگاه آمریکایی خانۀ رهبران آیندۀ افغانستان است و «این‌ دانشگاه جای کسانی‌ست که متفاوت فکر می‌کنند»