چهارشنبه 4 دلو|بهمن 1396 برابر با 24 جنوری 2018

عقد قرارداد 61 میلیون یورویی میان وزارت مالیه و سفارت فرانسه 25 دلو|بهمن 1395

 

مسؤولان وزارت مالیه قرارداد تقویت زراعت، دسترسی به انرژی‌برق و خدمات صحی ولایت کاپیسا و ولسوالی سروبی را به ارزش 61.5  میلیون یورو با کشور فرانسه امضا کردند.

اکلیل حکیمی، وزیر مالیه امروز (دوشنبه) هنگام امضای این قرارداد می‌گوید که پس از آغاز به کار این پروژه‌ها برای شماری از شهروندان زمینۀ کار برابر می‌شود و در کنار این تأثیر مثبت نیز در اقتصاد کشور دارد.

به گفتۀ آقای حکیمی، زراعت، انرژی و صحت از بخش‌های اساسی و جز اولویت‌های حکومت برای رشد اقتصاد کشور هستند.

وزیر مالیه می‌افزاید که 25.4 میلیون این کمک‌ها در بخش زراعت، 20.7 میلیون برای انتقال برق از محمود راقی مرکز ولایت کاپیسا تا ولسوالی‌های نجراب و تگاب و9.7 میلیون این پول در بخش ساخت 3 مرکز صحی در ولسوالی‌های نجراب، تگاب و اله‌سای و همچنان ترمیم شفاخانه‌ ولایتی محمود راقی اختصاص یافته است.

فرانک‌ویس ریچیر، سفیر فرانسه در این نشست می‌گوید که این کمک‌های‌شان شامل برنامۀ تأمین انرژی، رشد زراعت و دسترسی به خدمات صحی در افغانستان است و هدف آن رشد اقتصادی، ایجاد فرصت‌های کاری و کاهش فقر می‌باشد.

در سال 2012 میلادی افغانستان و فرانسه معاهده همکاری را امضا کردند که بر بنیاد این قرارداد حکومت فرانسه در بخش‌های انرژی، زارعت، صحت و آموزش و پرورش کمک می‌کند.